Антикорупционен фонд и Община в сблъсък за саниран блок
Антикорупционният фонд издейства финансова инспекция в Община-Благоевград по сигнал за неправомерно спечелена поръчка за саниране.
Проверката касае блок 38 в квартал "Ален мак", обновен по Националната програма за енергийна ефективност.
На 23 март Антикорупционният фонд сезира прокуратурата и АДФИ относно обосновано предположение за фалшифициране на данни в документацията на победителя от обществена поръчка - фирма Менкаура", управлявана от бизнесмена Димитър Атанасов.
Както подробно информирахме, първоначално офертата на "Менкаура" ЕООД е обявена за несъответстваща на критериите за участие в процедурата на Общината. Комисията е приела, че участникът не покрива критерия да е изпълнил на предходен етап строителство по поне два сходни обекта, сочат от Антикорупционния фонд.
По време на провеждането на тръжната процедура в Благоевград е имало повече от достатъчно публична информация, че фирмите на Димитър Атанасов са свързани с няколко компрометирани проекти. По обществената поръчка за санирането на въпросния блок в Благоевград, спечелена от „Менкаура“ ЕООД, оферти са подали и пет други участници. Те до един са били отстранени още на фаза „техническо предложение“. Така, единственият достигнал до етап на класиране е „Менкаура“ ЕООД, победител в процедурата без реална конкуренция, което поражда допълнителни съмнения относно прозрачността на провеждането ѝ.
След представянето на новата документация комисията приема, че пропуските са отстранени и дружеството е класирано на следващ етап в процедурата. От описаните по-горе факти се поражда съмнение, че Димитър Атанасов е предоставил неверни данни в декларацията по чл. 51 от ЗОП.
След като днес от АКФ съобщиха за възложената финасова ревизия в Общината, от кабинета на кмета Атанас Камбитов излязоха с остра декларация в медиите.
"Остро възразяваме срещу поредния опит за внушение от страна на Фондация АКФ за извършени нередности от страна на община Благоевград при провеждането на обществена поръчка по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради /НПЕЕМЖС/, чийто предмет е санирането на блок № 38 в квартал "Ален мак". Той цели единствено да хвърли сянка върху законосъобразността на работата на община Благоевград", се сочи в становището.
"Информацията изнесена от Антикорупционния фонд, не съдържа конкретни данни за фалшифициране на документация, което само по себе си говори за тенденциозност, търсене на сензация, умишлено или не целяща уронване престижа на администрацията", казват от Общината.
"С оглед потвърждаване на законосъобразните действия от страна на община Благоевград при възлагането на обществената поръчка, цялата относима документация е представена пред компетентните разследващи органи. Към настоящия момент няма установени никакви нарушения от страна на община Благоевград при възлагането на поръчката", смятат общинарите в Благоевград.
От Общината са категорични, че трябва да се даде възможност на компетентните разследващи органи да свършат своята работа и едва след проверката да се коментират резултатите от нея.
"Следва да се има предвид, че опитите за уронване на престижа не оказват влияние единствено на Общинска администрация, а на всички жители на дадена община. Гордеем се с мащабите на реализация на Националната програма за енергийна ефективност в Благоевград и не приемаме опитите за дискредитирането й", подчертават в становището.
Коментари