Бахамата, съпругата и синът им на съд в Благоевград
Прокуратурата приключи разследване спрямо семейство, извършило имотни измами за 600 000 лева. На съд по три текста от Наказателния кодекс застават Васил петров - Бахамата, съпругата му Лидия и синът им Димитър.
Тримата са от Дупница, но се заселиха преди години в Благоевград. Бяха арестувани показно в областния център и престояха известно време в ареста, но се разболяха тежко и магистратите ги пуснаха на свобода.
Тримата обвиняеми са безработни. Бащата и сина са криминално проявени, а майката е осъждана за държане на наркотични вещества, съобщават от прокуратурата.
След предварителен сговор и в съучастие те умишлено възбудили и поддържали заблуждение у няколко бизнесмени с користна цел. С деянията те желали да се облагодетелстват по лек, макар и престъпен начин. Обещавали на предприемачи, че ще ги уредят с обществени поръчки чрез вътрешни хора в министерствата. Прибирали комисионните предварително, но не изпълнявали договореностите. Измамените са от Дупница, София, Сандански и в село Марикостиново, община Петрич, уточняват от държавното обвинение.
Обвиняемите често парадирали в общественото пространство с близостта си с известни личности, такива, заемащи публични длъжности, високо обществено и административно положение, работещи в съдебната система и в органите на реда. Чрез създаване и поддържане на неверни представи, тримата причинили имотна вреда на няколко граждани в общ размер на 597 785 лева.
Извършителите прилагали различни начини за въвеждане на пострадалите в заблуждение – оказване на съдействие по наказателни дела, за изпълнение на проекти с обществени поръчки, за събиране на парични задължения чрез оформяне на запис на заповед без протест, продажба на леки и товарни автомобили, прехвърляне на собственост върху недвижим имот, подхвърляне на наркотици в автомобил с цел образуване на наказателно производство срещу конкретно лице.
45-годишната жена е привлечена към наказателна отговорност и за документно престъпление. През януари 2023 г. в Благоевград тя съставила фалшив частен документ - запис на заповед без протест за сумата от 93 000 лева, като му придала вид, че представлява писмено изявление на конкретно лице, което в действителност не го е подписало. Впоследствие тя употребила въпросния документ с цел измама.
Обвиняемите предлагали "услугите" си за разрешаване на различни въпроси срещу предоставяне на парични суми. Когато обещанията им оставали без резултат преставали да отговарят на телефонни обаждания и да поддържат контакт с пострадалите от техните действия лица.
В хода на досъдебното производство са събрани множество доказателства за виновността на обвиняемите лица. Налице е проявената от тях упоритост за осъществяване на престъпното деяние, дългият период, през който са действали, високият размер на причинената имотна вреда, липсата на каквато и да било критичност към извършеното. Те не заявили желанието да компенсират вредните последици, като получените от тях суми понастоящем не са възстановени, уточняват от прокуратурата.
Коментари