Бедните българи се хранят предимно с хляб
Половината от българите живеят с по-малко от 430 лева на месец.
Само 11 процента в страната имат доходи над 805 лева месечно, сочат данните на НСИ.
Близо 820 хиляди души у нас могат да се похвалят с месечни доходи, които стигат за покупката на един голям хладилник без да избират от луксозните модели. Средният годишен доход на човек е 6013 лева, което прави по 501 лева на месец.
Сумата е доста малка като се има предвид, че средната заплата за страната достигна 1349 лева. Но парите в едно домакинство се разделят между всичките му членове. Затова дори един от родителите да получава висока заплата, ако в семейството има пенсионер, безработен или дете, средният доход на човек пада значително, пише Труд. Семейство с две деца влиза в групата на заможните, ако двамата съпрузи общо получават над 4500 лв. на месец. Оказва се, че с под 205 лева на месец живеят 8,9 процента от българите, или 5,7% от домакинствата.
Населението на България е малко под 7 милиона. Близо 400 хиляди граждани преживяват с под 205 лева на месец. Най-голям дял от българите – 30,3%, имат месечни доходи между 280 лв. и 430 лв. А всеки втори живее с по-малко от 430 лв. на месец като в тези доходи влизат освен заплатите и всички получавани от домакинството пенсии и социални плащания.
Средният годишен доход на тези 820 хиляди българи, които влизат в групата на хората с най-големи финансови възможности, всъщност е 13 634 лева, което прави малко над 1130 лева месечно. Така, ако в семейството има две деца, заплатите на двамата родителите трябва да са общо над 4500 лв. и те да живеят отделно от бабите и дядовците, за да влязат в групата на най-преуспелите 11,7% от населението.
Любопитното е, че най-много заеми взимат хората с най-високи доходи. Причината за това е, че те купуват жилища и коли, и съответно могат да си позволят голям кредит, който да изплащат. Но много заеми взимат и най-бедните, които по този начин се опитват за закърпят семейния бюджет. Най-много пари в банките естествено трупат хората с най-високи доходи. Домакинствата от най-заможната група спестяват на влог в банка средно по 2450 лв. за година, докато бедните не могат да спестят почти нищо.
Хората с високи доходи ядат средно по 2461 калории на ден, което е с 38% повече от енергийното съдържание на храната на най-бедните ни сънародници, показват данните на НСИ. Бедните се изхранват предимно с хляб и брашно, а заможните ядат доста по-разнообразна храна.
Най-бедните нямат дори пари за цигари като на година пушат средно по 430 цигари, което прави по малко повече от цигара на ден. Докато хората с високи доходи на година пушат средно по 1381 цигари, което прави по близо 4 цигари на ден. Като с всяка изминала година хората с високи доходи пушат повече.
Коментари