Бедствено положение заради поголовно унищожените овощни градини

Заради поголовното унищожаване на овощните градини и земеделски стопанства производители настояват за помощ от държавата. Време е да се предприемат ефективни мерки за опазване на родните плодове от слани, градушки и стихии, искат над 100 стопани в кюстендилски. Кметът Огнян Атанасов инициира среща с тях, в присъствието на областния управител Александър Пандурски, директора на Областна служба "Земеделие" Йордан Домозетов, началника на НИМХ в Кюстендилско Евгени Стоянов и на ДФЗ Иван Кьосев. Присъстваше и професор Димитър Домозетов.
Овощарството е един от основните отрасли за икономиката на община Кюстендил и засяга почти всеки наш съгражданин, затова е важно да се осигурят адекватни компенсации. Информацията, която достигна до мен, е, че застрахователите отказват да изплатят обезщетение за настъпилите вреди, поради това, че събитието е настъпило преди 20 април. Поради тази причина разчитаме на обезщетения от страна на държавата. Самият факт, че в залата има толкова много земеделски производители показва, че пострадалите са много и бедствието ще бъде огромна щета за община Кюстендил. При по-дребните земеделски производители е въпрос на препитание, а при по-едрите въпрос на оцеляване на бизнеса“, изтъкна градоначалникът Атанасов.
Димитър Домозетов предложи да бъде обявено частично бедствено положение в областта след минусовите температури, които нанесоха сериозни щети върху овощните насаждения в региона. „Не е въпрос да спасим само насажденията. Трябва да спасим хората, което е много по-важно“, призова той, като подчерта, че не може да се слагат поз общ знаменател производителите в Кюстендилско с останалите в страната, тъй като в този регион това е основен поминък.
„Трагично е положението. Очакваме намеса на държавата, защото, доколкото разбирам, положението е плачевно при над 80% от колегите в страната. При мен щетите са 100%, няма нищо живо. Така е в целия район. Вечерта преди падането на температурите имах около 300 тона череша в градината, сутринта нямаше вече и 3 кибограма. При нас температурите паднаха до минус 7 градуса. Минусовите температури бяха цяла нощ и сутринта”, заяви местен стопанин.
"В Европа отдавна са навлезли различни ефективни методи за предпазване на културите – така наречените свещи или дъждуването на градините. Но първият метод е сериозна инвестиция, която трябва да се прави всяка година – над 60 000 лева ежегодно би струвало за 100 декара градина. За дъждуването пък нямаме достъп до вода, много назад сме в напояването. Тепърва ще се сблъскваме с климатичните промени, нужни са ни дългосрочни, устойчиви решения. Политики в посока на съфинансирането на такива инвестиции и възможен достъп до вода са начините да посрещнем бъдещите предизвикателства, които всъщност вече са тук. Тези овощари трябва да бъдат обезщетени, защото те ще загинат“, категоричен е Домозетов. Кметът Атанасов пое ангажимент да съдейства за свикване на заседание на кризисния щаб за обявяване бедствено положение. На срещата стана ясно, че производителите могат да подават заявления за подпомагане.
Коментари