Бит от полицай банскалия получи 15 000 евро обезщетение

17/03/2021 15:04 0 Коментирай

Банскалия успя да осъди държавата в Страсбург. Той получава обезщетение в размер на 15 000 евро заради нанесен му от полицай побой.

Решението по делото "Ивайло Янчовичин срещу България" е официално публикувано. Съдът в Страсбург приема, че прокуратурата е направила всичко възможно, за да разследва случая, но съдилищата, които са се занимавали с делото срещу полицая Т. Врачков, изобщо не са преценили, че той е използвал неоправдана и прекомерна сила срещу Ивайло Янчовичин.

Европейският съд по правата на човека приема, че срещу него е употребена неоправдана и прекомерна физическа сила и той е бил подложен на нечовешко и унизително отношение. Това не е било преценено правилно от националните съдилища и правителството трябва да понесе отговорност. Освен че удовлетворява пълната претенция на Янчовичин срещу държавата, съдът присъжда и 1432 евро разноски.

Случаят с Янчовичин е от 2013 година. В полицията в Банско бил получен сигнал за вандалски действия в центъра на града. Изпратили патрулка. Свидетел дал описание на трима младежи, които са видени да минават край счупени улични лампи. Полицаите започнали да претърсват центъра на Банско. Там попаднали на 26-годишния Янчовичин, брат му и техен приятел, които пиели бира пред магазин. Тъй като тримата съответствали на свидетелското описание, полицаите им поискали документи. Те обаче нямали лични карти и затова били отведени в полицейското управление, за да бъде установена самоличността им.

Българските съдилища, които са се занимавали с казуса, констатират, че Ивайло започнал да псува и обижда полицаите. И бил отделен в друга стая, а брат му и приятелят им останали в коридора. Младежът бил предупреден да спре да обижда, но вместо това той ритнал бюрото, на което един от полицаите пише заповед за задържането му за 24 часа. След това започнал да размахва и ръце. Затова полицаят го принудил да легне на пода с физическа сила. Полицаите свидетелстват, че момчето веднага започнало да крещи, че кракът му е счупен.

Янчовичин отричал да е обиждал униформените. Заявил, че си е разменил реплики с полицая Т. Врачков, който започнал да го удря, свалил го на пода и го ритнал в коляното. Момчето било откарано в местната болница. Медици констатирали, че капачката на лявото му коляно е извадена, а също и хематоми по лицето и лявото рамо. След това бил върнат на паркинга на полицейския участък, където му дали да подпише заповед за задържане. Ивайло отказал и се прибрал. Брат му и приятелят им останали в участъка за 24 часа.

Още на 30 април 2013 година Янчовичин и майка му подали жалби до началника на полицията в Разлог, че младежът е малтретиран в участъка. Започва вътрешно разследване, което не открива проблеми. Материалите са изпратени до Районната прокуратура в Разлог, но всички магистрати от там се отвежда, защото са работили с Врачков.

На 2 август 2013 година образували разследване срещу Т. В. За разлика от други случаи на полицейско насилие, този път прокуратурата си свършва работата качествено. През декември полицаят бил обвинен, че докато е изпълнявал служебните си задължения, е причинил средна телесна повреда на младежа.

В началото на 2014 година делото влязло в съда. Районният съд в Благоевград заседавал 13 пъти по него. Разпитани са свидетели, направени са очни ставки. Вещото лице по делото обяснява, че посоката на изкълчване на капачката предполага, че е имало пряк удар в коляното на Янчовичин. Съдът обаче оправдава полицая с аргумент, че няма доказателства да е ритал младежа. Върху него била приложена полицейска техника, за да бъде обезвреден, тъй като обиждал полицаите.

Съдията-докладчик подписал присъдата с особено мнение, решението е взето с гласовете на двамата съдебни заседатели. Присъдата е потвърдена от Окръжния съд в Благоевград на 13 юни 2016 година. Съдът приел, че нараняванията са причинени косвено от Т. Врачков, когато той е приложил техника за физическо задържане. Съдът счел, че полицаят е използвал сила законно, тъй като Ивайло обидил служителите на реда и опитал да ги удари.

Властите оспорват и твърденията на младежа как е пострадал. Според тях Ивайло е получил нараняванията, докато му е прилагана полицейска техника за задържане, силата не е била повече от необходимото.

Съдът в Страсбург отбелязва, че е под въпрос дали действията на Янчовичин, описани от националните съдилища, биха могли да се разглеждат като реална и неизбежна физическа атака срещу полицая, която е наложила използването на специална техника за физическо задържане. Дори да се приеме, че младежът е обиждал полицаите, то няма доказателства, че ги е застрашавал с поведението си. Той доброволно е придружавал полицейските служители и не е бил с белезници по пътя към и вътре в полицейското управление. Писал е обяснения и за евентуалното си участие във вандалските прояви в центъра на Банско. Участвал е и в разпознаване, пише в решението на ЕСПЧ.

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Социално

новини благоевград facebook