Благоевградски бизнесмен пребори Антикорупционната комисия

10/04/2025 10:05 0 Коментирай
Снимка архив Снимка: архив

Бизнесмен от Благоевград спаси имуществото си от Антикорупционатата комисия. Делото за конфискация бе отхвърлено от магистратите. КОНПИ трябва да плати над 11 200 лева за съдебни разноски.

Отръжен съд - Блаогоевград отказа да разгледа по същество казус с предприемача Иван Златарски. Искът на КОНПИ беше за 233 581 лева. Той бе заведет срещу Златарски и съпругата му заради участие в организирана престъпна група за данъчни престъпления по разследване на ГДБОП.

Припопмянеме, че през октомври 2020 година антимафиоти атакуваха хотел „Верджилио“ и извършиха обиски в жилища и офиси на бизнесмена, известен с прякора Ванчо Фитнеса, който бе задържан и отведен на разпит в София. След това е обвинен, че в периода от месец януари 2017 г. до месец май 2020 г. в гр. София и на територията на област Перник и област Благоевград е участвал в организирана престъпна група – структурирано трайно сдружение на три и повече лица с цел да вършат съгласувано в страната престъпления по чл. 255 от НК.

На 2 март 2021 г. в КОНПИ започна проверка на имуществото му за последните 10 години, при която е установено участието му в 3 търговски дружества, регистрирани в Сандански, като впоследствие е продал дяловете си на други лица, както и че е бил председател на регистрираното в Разлог сдружение „Спортен клуб Финес“. Под лупа е изследван и бизнесът на съпругата му Величка, която имала на нейно име фирма в София, но след това я продала. Проверката показала, че тя била регистрирана като земеделски производител за отглеждане на домашни птици, но няма сключени договори за подпомагане, съответно не е получавала и субсидии в проверявания период. Изследвани са недвижимите имоти в Благоевград на съпрузите, поземлени имоти, парцел, закупен в Амфиполи, Серес, леки автомобили, задгранични пътувания, банкови сметки. Заключението от проверката е, че има значително несъответствие – над 150 000 лв., в имуществото на проверяваните лица за целия проверяван 10-годишен период, поради което КОНПИ внася граждански иск в съда за отнемане от семейство Златарски на имущество на стойност 233 580, 33 лева.

В депозирания писмен отговор от ответниците се твърди, че исковете на КОНПИ са неоснователни. Твърдят, че имат законни източници на доходи, включително дарения от родители, доходи от отглеждане на пчели и от работата на В. Златарска като земеделски производител. Освен това нейната майка е подпомагала семейството с пари, тъй като е работила 6 г. в Португалия. Те оспорват анализа на събраната банкова информация, твърдят, че отчетените суми за задгранични пътувания са силно завишени, както и че неправилно в доходите им не са включени получените суми от продажбата на мотоциклети марка „Кавазаки” и марка „Ямаха” и леки автомобили марки „Рено”, „Сеат”, „Форд”. Делото е разгледано от съдия Миглена Йовкова, която е назначила експертизи и провела изслушване на свидетели.

В свидетелските си показания братът на Иван Златарски посочва, че той се занимава с различна дейност от 2011 г., като е притежавал фитнес зала, фирма за таксита, управлявал е туристическа агенция, която вече не съществува, отглеждал е заедно с баща им пчели, а заедно със съпругата си пъдпъдъци. Свидетелства също, че родителите им са им помагали с парични суми, когато са имали нужда, но не знае какви суми са давани на брат му. Знае, че брат му ползва квалификацията си за професионална компетентност за автомобилен превоз на товари, тъй като работи по трудов договор във фирми, но не знае колко получава.

Като свидетел е разпитан братът на Величка Златарска, който твърди, че майка им е помагала финансово на сестра му, докато той е бил в Италия, но не знае с какви парични суми. Твърди, че след 2010 г., докато е работил в Италия, е изпращал на сестра му пари в общ размер от 2000-3000 евро, които тя не му е връщала.

Представената по делото данъчна и осигурителна информация, както и банковата информация са анализирани от вещото лице в съдебно-икономическата експертиза, според която размерът на доходите, приходите и източниците на финансиране на ответниците за проверявания период са 283 380, 09 лв. Обичайните и извънредните разходи за същия период са в размер на 286 659, 71лв., което налага извод, че доходите на ответниците са били с 3 279, 62 лв. по – малко от тези разходи. Експертът е определил въз основа на оценителните експертизи общата стойност на придобитото имущество от Златарски за периода от 02.03.2011 г. до 02.03.2021 г., която е 127 708, 57 лева, пише struma.bg. След преценка на доказателствата по делото съдия Йовкова счита иска на КОНПИ за неоснователен. В мотивите на решението си тя посочва, че имуществото е незаконно придобито, когато след проверка се установи значително несъответствие между имуществото и нетния доход, който надвишава 150 000 лева за целия проверяван период. В случая значително несъответствие по смисъла на закона няма, поради което искането на КОНПИ за отнемане на фитнес зала, 2 поземлени имоти в Благоевград и 1 в Амфиполи, Серес, както и 2 автомобила, е отхвърлено.

 

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Социално

новини благоевград facebook