Бъдни вечер е, пожелаваме си здраве и късмет
Бъдни вечер е навечерието изпълнено с трепетно очакване да се роди Божия син, което се свързва с прераждането на цялата природа.
Празникът е посветен на дома, огнището и семейството. Имен ден празнуват Евгени, Евгения, Женя, Гена.
Характерното за трапезата на Бъдни вечер, която събира цялата фамилия, е подготовката на обредния хляб и на нечетния брой ястия.
Задължително на масата трябва да има храни, които набъбват, за да набъбва както тях богатството и плодородието. Подходящи са всякакви варива – боб, жито, леща, ориз, булгур, а така също и пуканки. Други храни със символно значение са сушените плодове – ябълки, сливи, стафиди, кайсии и ядките – основно орехите.
Задължително трябва да има и чесън, който предпазва от зло и болести, а също така и мед, който е пожелание за сладък живот.
На Бъдни вечер на трапезата трябва да има 7, 9 или 11 ястия. Това са три от свещените числа на древноюдейската Кабала. Гозбите са постни. Приготвят сарми, пълнени чушки и компот от сушени плодове.
Прави се питка с паричка, а също и баница с късмети. Тя трябва да бъде кръгла като слънце, а по-умелите домакини могат да я украсят с кръстове, житни класове и плодове от тесто. Този, които изтегли парата, ще бъде най-големият късметлия през следващата година.
Преди да започне вечерята на Бъдни вечер, най-старият мъж в дома прекадява трапезата. Прекадяват се и всички помещения в къщата.
Около трапезата сядат всички членове на семейството. Всички се хранят едновременно. Никой не бива да напуска трапезата по-рано от другите. Ако това се наложи, хората трябва да ходят приведени, за да не се пречупят житата.
Питката с паричката се разчупва от най – възрастния мъж в семейството.
Първото парче се дава за Света Богородица, за семейството и след това хлябът се раздава от най – възрастните към най – малките. Всички трябва да опитат от ястията.
След това се чака раждането на Божия син. На сутринта се ходи на църква.
Коментари