Българчета в ЕС да полагат изпити на роден език, иска ВМРО
Българският език да стане матуритетен във всички страни-членки на ЕС и държавите с българско малцинство, настояват от ВМРО.
"Първата стъпка е направена с подготовката и проведените вече разговори с Обединеното кралство. Ние, от ВМРО - БНД, положихме нужните усилия при посещението на премиера Бойко Борисов във Великобритания този въпрос да бъде повдигнат и да бъдат поети конкретни ангажименти към страната ни това да се реализира в най-кратки и реалистични срокове. Ние сме категорични, че подобни стъпки трябва да бъдат предприети и по отношение на държавите в целия Европейски съюз и навсякъде, където има българско малцинство и ясно изразени български общности. Дългогодишната ни работа за съхранение на българските култура и език навсякъде по света, където има българско малцинство и ясно изразени български общности, ще продължи именно в тази посока и ние ще отстояваме искането си с всички демократични лостове и механизми", казват от патриотичната организация.
"Това ще даде единствената възможност на нашите сънародници да запазят своето национално самосъзнание. Езикът е основата на националността и националното чувство. Българските неделни училища в държавите-членове на ЕС са стотици и обучават десетки хиляди българчета. Само в Кралство Испания българските неделни училища са над 300. Правото и възможността на българите в ЕС да полагат зрелостни избори или матура и на български език ще запази това национално чувство и ще им даде възможност да овладеят родния си език и да учат висше образование в България", сочат от ВМРО.
"Българите в Обединеното кралство са около 100 хиляди, това прави въпроса особено чувствителен за нас. Министър-председателят следва тази предварителна подготовка и постави въпроса по време на срещата си с госпожа Мей. Това е огромна стъпка напред. Сега остава министерство на образоването, чрез министерство на външните работи да придвижи съответната процедура. Вече поискахме това от двете министерства. Постигането на такова двустранно споразумение ще е исторически пробив. Защото признаването на българския език за матуритетен в ЕС и Обединеното кралство ще е исторически пробив, който ще дава своите плодове в българския национален интерес за поколения напред", смятат воеводите.
Коментари