Да се забранят имитиращите млечни прокукти, настоява АЗП
Асоциацията за защита на потребителите e за пълна забрана на пазара на имитиращи продукти - сирене, кашкавал и кисело мляко. Тези продукти не могат да бъдат наричани по този начин и на външен вид да са изцяло като тях, коментират от АЗП в позиция пред медиите и земеделското министерство.
Председателят Пейо Майорски посочва, че българското саламурено сирене и българското кисело мляко са традиционни национални продукти, които вече са със защитено наименование на произход в Европейския съюз. Той е категоричен, че те не бива по никакъв начин да бъдат имитирани, дори и на родния пазар. "Недопустимо да бъдат произвеждани имитиращи продукти на сиренето, кашкавала и киселото мляко, които да изглеждат по идентичен начин. От асоциацията подчертават, че така се подвеждат потребителите. От там допълват, че наименованията им на опаковките на имитиращите продукти трябва да бъдат с големи надписи, а не със ситни букви, за да могат да се четат", сочат от асоциацията.
Призовава Българската агенция по безопасност на храните да засили контрола върху сиренето, кашкавала и киселото мляко. Проверките трябва да бъдат от преработвателите до търговците и веригите, посочват още от АЗП.
По данни на МЗХ над 20 процента от кравето сирене, произведено през миналата година у нас, е с добавени растителни мазнини. Общо през годината са произведени 53 641 тона сирене, включително 12 219 тона с палмова мазнина. За сравнение през 2022 г. произведеното сирене е било 52 460 тона сирене, в това число 12 371 тона е това с растителна мазнина или намалението е незначително - с 1,2 процента.
През първата половина на годината са произведени 6400 тона сирене, кашкавал, извара. Количеството е с 400 тона повече от същия период на миналата година. Тези огромни количества млечни ментета, които се правят от палмова мазнина и калций, като в най-добрия случай може да има добавено и малко краве мляко, се реализират изцяло на вътрешния пазар. България не изнася имитиращи млечни продукти. Така че въпросите близо 6400 тона, произведени през първата половина на годината, са изядени от българския потребител. Така както през миналата година сме изконсумирали общо 12 867 тона сирене менте.
Българската агенция за безопасност на храните досега не е обявила да е проверявала дали заведенията за обществено хранене информират клиентите си, че използват сирене менте, нито как го калкулират в общата цена. Обоснованото предположение е, че не само ядем вредни за здравето имитации, но и ги плащаме скъпо като за оригинални. БАХБ дори не е обявила дали следи какви млечни продукти се дават в училищни столове и детски градини.
През първото полугодие България е изнесла 14 792 тона мляко и млечни продукти, което е с почти 28 процента повече от миналата година, става ясно от данните на МЗХ. Най-големи количества изнасяме сирене и извара - 6114 тона.
Коментари