Депутат с неудобно питане за "Столицата на санирането"

09/06/2017 18:15 0 Коментирай
Снимка БНТ Снимка: БНТ

Благоевградският депутат от БСП Николай Бошкилов постави на дневен ред въпроси за санирането по време на парламентарен контрол.

От трибуната на НС Бошкилов запозна строителния министър Николай Нанков с проблемите в така наречената Столица на санирането - Благоевград.

"Фасадата на това саниране обаче се пропуква. Националната програма за енергийна ефективност е опорочена в няколко направления. Този извод се прави от канстатирани до момента множество нарушения от различно естество. Има драстични нарушения при цените, предлагани от фирмите, сключили договори за обновяване на сгради. Масова практика е, дружествата, които по документ са спечелили обществените поръчки с Общината, да преотстъпват дейностите по саниране на втори или трети фирми, както и на физически лица. Все повече са оплакванията от некачествена работа и липса на адекватни действия и мерки по отстраняване на проблемите в компроментирани вече сгради. Липсва контрол от страна на възлагащия орган - кметската администрация. Не на последно място визирам и липсата на трудова дисциплина, спазване на трудото законодателство и безопасни условия на труд", изтъкна днес Николай Бошкилов.

"От публикувани на сайта на Община Благоевград договори се вижда, че за саниране на един блок на улица "Цар Иван Шишман", който е на 14 етажа, с площ 4525 квадратни метра, санирането е за 1 256 911 лева. Цената за кваратен метър излиза 278 лева. Блок № 55 в квартал "Запад", който е на 15 етажа, с РЗП-5423 квадратни метра, е саниран за 776 496 лева. Цифрите показват, че средната цена за квадратен метър е 143 лева. За блок на улица "Марица", също 14-етажен, с РЗП 5891 квадратни метра, е платено 1 309 782 лева. Средната цена тук излиза 223 лева за квадрат. За блок на "Лира", с идентична площ, санирането е струвало 618 524 лева. Цифрите сами по себе си показват, че разликата в цените на различните фирми е драстично различна. Как при едентични сгради, с идентични етажи и РЗП, се формира и заплаща различна цена", попита Бошкилов ресорния министър Нанков.

Николай Бошкилов изрази позиция, че БСП не е против санирането, а срещу различните критерии и драстичните нарушения, които се прилагат при ценообразуването, некачествено изпълнение, наемането на хора без опит, ценз и квалификация.

"В общественото пространство се коментира за корупционни практики или некачествени материали, влагани от фирмите-изпълнители по Националната програма. В Благоевград вече има десетки оплаквания от качеството на работа на фирмите или от наетите от тях подизпълнители. Един от първите блокове, който протече, е блок 53 в квартал "Запад" и то само два месеца, след като приключи санирането там. Покривът, който преди да започнат ремонтните дейности, в продължение на 40 години от пускането му в действие не е протекъл, след санирането протече. От некачествено саниране има жалби в обновения блок "Лира". Жалба е входирана от живеещи на улица "Яне Сандански", бл. 1, вх. А, Б, в квартал "Струмско". Челата на прозорците само се шпакловат, без да се слага изолация. Абсолютно никакъв контрол от страна на фирмата и Общината - корекции не са извършени. Жалба има от блок 7 в квартал "Струмско". Покривът там също тече. Некачествено саниране има и в квартал "Еленово". Оплакванията се за непоставени дюбели след изолацията, нанасяне на шпакловка, без мрежа. Жалби има от съкооператори в блок 67 в "Еленово". Там хората казват, че изолацията е поставяна при минусови температури и вече е компроментирана. Жалби има от улица "Броди" 26. Там покривът също е протекъл и са наводнени жилищата на хората. Те казват още, че материалите са с ниско качество, а това е с цел пестене на пари от фирмите, които иначе получават колосални суми по Програмата", разкри депутатът Бошкилов.

"За съжаление трудовите инспектори в Благоевград неглижират проверките относно нарушенията на безопасен труд на обектите, които се санират. Данните показват, че се санкционират само работници без трудови договори. Цифрите също сочат, че санкционираните работодатели са малко, тъй като фирмите-изпълнители наемат масово нелегални работници, предимно от ромски произход. Има цели бригади, които без трудови правоотношения с въпросните фирми. Те нямат нужната квалификация и изпълняват дейностите абсолютно некачествено, с това застрашават не само своя живот, но и безопасността на хората в съответните сгради. Само преди дни в Благоевград се случи инцидент, който благодарение на Бог и на случайността, не доведе до фатални последици. Падна скелето на 13-етажен блок в центъра на града. Фирмата, която изпълнява дейностите по саниране, е наела работници, които са без трудови договори. Инспекцията по труда доказа това. Това е същата фирма, спомената от мен, като спечелила един от най-скъпите обекти - 1 257 000 лева", заяви от трибуната на НС народният избраник.

"Областната инспекция по труда и строителният отдел в Общината, трябва да задължат изпълнителите на дейностите по енергийната програма да използват занапред само подемници, каквото е изискването за високите сгради. Бизнесмените обаче пестят пари, тъй като наемането на подемник за месец е над 3000 лева. За сгради, като тази, където се срути строителното скеле. Нека ресорният министър да отговори как и по какъв начин се следят и санкционират пропуските в обновяването на сградите. Редно ли е, избрани на неслучаен принцип фирми, да пестят пари за безопасност и качество, въпреки, че са получили милиони", отправи питането си министър ненков благоевградският депутат Бошкилов.

Останалите поставени от него въпроси са - колко проверки са извършени през последните месеци, колко и кои дружества са понесли съответните санкции, колко са подадените жалби и как са отстранени пропуските в санирането им.

В заключение Николай Бошкилов попита министър Нанков дали е запознат с обществено известния факт, че половината от общинските съветници са ангажирани със саниране по националната програма.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Социално

новини благоевград facebook