Добърските баби смаяха учени от НИМ

02/08/2018 09:15 0 Коментирай
Снимка бтв Снимка: бтв

През август НИМ организира втора експедиция в Добърско за нови проучвания и документи, свързани с материалното и нематериално културно наследство на населението в Добърско.

По време на първата преди седмица, екипът видя добре запазен и все още практикуван традиционен сватбен обичай – изработка на сватбено знаме в село Добърско, Разложко, както и на други интересни обичаи и обреди, характерни за региона.

Учените посетиха храм "Свети Теодор Тирон и Теодор Стратилат" в селото, информират от НИМ.

Групата на „Добърските баби”, създадена преди повече от 60 години и вписана през 2012 година в Националната система на Живите човешки съкровища като „Добърски баби – пазители на традиционния обред Водици”.

Екипът успя да запише различни песни, изпълнявани от самодейците, и да се запознае с цялостната история на групата и на нейните членове. Специалисти от НИМ изследваха традиционното облекло и неговите промени през годините.

Документирано е цялостното изпълнение на групата пред туристи и начинът, по който самодейците представят своя фолклор и традиции. Освен като сценично облекло използвано от бабите, елементи от местната народна традиция се откриват почти във всеки дом.

Друг важен акцент при проучването бяха традиционните обичаи и обреди, характерни за селото. Цялостно бе документиран празникът в чест на св. Илия – от църковните служби до задължителния курбан, провеждан в близката местност, носеща името на светеца. Записани бяха вярванията и множество устни разкази на хора от Добърско, свързани със светеца и празника.

"Екипът имаше шанса да присъства на интересен традиционен сватбен обичай – изработката на сватбено знаме, запазен и практикуван в селото и региона. Наричано „феругвица”, то е задължителен елемент от сватбената обредност. Сред целите на експедицията беше и проучването на оброци и местности разположени в землището на с. Добърско. Бяха посетени и заснети оброчните местности „Гергева църква”, „Атанасова църква” и „Петрово въже” с останки от средновековни сгради, „Св. Илия” със запазен оброчен камък от 1885 година", отчетоха от НИМ.

Проучванията бяха част от първата етнографска експедиция на НИМ. Учените посетиха храм "Свети Теодор Тирон и Теодор Стратилат" в селото.
.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Социално

новини благоевград facebook