Гласуват на референдум срещу ромско гето
До два месеца в Гърмен гласуват срещу незаконното ромско гето в квартал "Кремиковци".
Кметът на село Марчево Розен Марчев успя да убеди съветниците да приемат решение за провеждане на народно допитване срещу бъдещо строителство в ромския квартал на населеното място.
"Взе се решение с 13 гласа „за” да има референдум на 19 август тази година. Този ОбС прие план-сметката за организацията на референдума. Решението влиза в сила след 14 дни, ако не бъде върнато от областния управител на Благоевград", каза Розен Марчев, цитиран от кмета.бг. Въпросът към местните жители е формулиран по следния начин - "Против ли сте Общинска администрация-Гърмен и ОбС-Гърмен да одобряват изработване, приемане и прилагане на ПУП-ПРЗ с предназначение за жилищно строителство на поземлени имоти, находящи се в масиви 44, 45, 46 и 47 в местността Падарката, съгласно картата за възстановена собственост на землището на село Марчево, община Гърмен".
До искането за този референдум се стигна, след като стана ясно, че община Гърмен иска да узакони бъдещо строителство в местността Падарката в ромския квартал „Кремиковци”. Няма да се узаконяват вече построени незаконно постройки, уточняват от Общината. В Марчево обаче са против, тъй като в тази местност има частни имоти, някои от които дори са възстановени на собствениците по съдебен ред.
Бившият областен управител на Благоевград Валери Сарандев, който е зам.-кмет в Гоце Делчев, беше насрочил дата за референдум миналото лято, но гърменските съветници не гласуваха план-сметката. Казусът стигна до Административен съд-Благоевград, който реши в полза на Инициативния комитет.
Припомняме, че проблемът с ромите в Гърмен, заселени там за печелене на изборни гласове, датира повече от две години. ДНСК издаде заповед за събаряне на незаконните им постройки. Събрарянето обаче бе прекратено след намесата на Хелзинкския комитет. Защитниците поискаха най-напред да бъдат подсигурени домове за ромите, останали без подслон.
Въпреки направени предложения в тази насока от местната власт, заселниците отказаха да напуснат къщите си и квартала.
По време на шествията, организирани от неправителствени организации и футболни фенове от страната, се стигна до арести на водачите и завеждане на наказателни дела.
Коментари