Глоби до 50 000 лева за нарушения на колекторски фирми
Физически лица няма да имат право да събират задължения. Занапред с тази дейност ще се занимават само дружества, вписани в специален единен регистър към министъра на икономиката и индустрията. Контролът върху тях ще се извършва от Комисията за защита на потребителите към министъра. Това предвижда отдавна обещаван законопроект, който трябва да въведе ред в тази сфера. Той вече е публикуван за обществено обсъждане.
Дружествата ще се регистрират само ако отговарят на определени условия - капитал от 500 000 лева и сключена застраховка „Професионална отговорност". Тепърва към тях ще се въведе изискване да не се управляват от хора със съдебно минало. Едва с този проект се въвежда забрана осъждани лица да притежават, да ръководят или да са в трудови правоотношения с колекторски фирми.
Ако потребителят смята, че не е длъжник, ще може да прекрати извънсъдебното събиране от купувач на вземането, като оспори задължението си. За него е предвидена и възможност да се обърне към орган за алтернативно разрешаване на спора.Забранява се на отделни физически лица да събират задължения. Забранява се на осъждани лица да притежават, да ръководят или да са в трудови правоотношения с колекторски фирми.
За нарушения, извършени от колекторски фирми при събиране на вземания, се предвиждат санкции в размер от 10 000 до 50 000 лева.
Първоначалният кредитор е длъжен да уведоми длъжника за прехвърлянето на вземането му на дружество за събиране на вземания. Уведомлението трябва да съдържа данни за размера на вземането, неговото основание, кога е настъпила изискуемостта, какви суми са изплатени до момента и коя е фирма на която е прехвърлено вземането, пише sega.bg. Първоначалният кредитор ще е длъжен да даде възможност на длъжника доброволно да изпълни задължението в 14-дневен срок, като посочи банкова сметка или друг начин за плащане. Забранява се на дружествата за събиране на вземания да начисляват върху главницата всякакви други такси и разноски освен законната лихва.
Коментари