Горски представиха шокиращи климатични прогнози

28/06/2019 15:40 0 Коментирай

Изместват горско-растителните пояси с около 400-500 метра нагоре в планините заради климатичните промени.

Появата на нови за страната горско-растителни условия, като например средиземноморски климат в долината на река Струма, води до замяна на бука със зимен дъб, на габъра и цера с космат дъб.

В най-ниските части на планините в се очаква и навлизане на Медитерански видове.

Мерки за повишаване устойчивостта на горите в Югозападна България към очакваните изменения в климата бяха представени и обсъдени на работна среща днес.

Специалисти представиха климатични прогнози до 2100 година за Югозападна България, които сочат за засилване на летните суши, повишаване на температурите с 3-4 градуса и зачестяване на климатичните крайности - бури, порои, зимни мразове. Подобни аномалии водят до забавяне на растежа и дори преждевременно загиване на дърветата. Най-уязвими са създадените през 20-ти век иглолистни култури на площ над 17 000 000 декара основно върху ерозирали почви, посочиха от ЮЗДП - Благоевград.

Според директора Дамян Дамянов е необходима по-широка дискусия по темата в търсене на обществена подкрепа и осигуряване на финансов ресурс за справяне с последствията за горите от очакваните изменения в климата и за поддържане на техните рекреационни, водоохранни, защитни и други екологични функции.

Като приориотети за горското стопанство бяха посочени подобряване на мониторинга на процесите в горите, засилване на превенцията на горски пожари, изборът на по-издръжливи на засушаването дървесни видове и повишаване устойчивостта на горите към природни нарушения. С цел подпомагане работата на всички горски стопани и лесовъди в Югозападна България бе представена и публична база данни (на сайта http://gori.uzdp.bg) с информация за всеки горски имот за характерните дървесни видове, които в бъдеще се очаква да бъдат по-добре приспособени към климатичните промени.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Социално

новини благоевград facebook