Градоначалникът Георгиев се сопна на министър Вътев
Градоначалникът Николай Георгиев коментира публично казуса с животновъдите, замърсяващи село Влахи. Отговори и на нападките, отправени от земеделския министър Кърил Вътев, който се разгневи от решението на съветниците в Кресна да изгонят Сидер и Атила седевчови, съдали стопансто от каракачански животни в китното село с шестима жители. Георгиев не е съгласен с "нечистоплътни опити на мастити неправителствени екологични организации със сериозни финансови и бизнес интереси в община Кресна и по-специално в землището на село Влахи.
Публикуваме постът му без редакторска намеса:
1. Създаването на напрежение и хаос около Решение № 556/07.07.2023 г. на Общинския съвет на община Кресна по случая с г-н Сидер Седефчев, чрез яростна медийна атака и активиране на "наши хора" по високите етажи на властта е обичаен похват, който отдавна са наложили като стил на тяхната работа с "непослушни" общини, а когато се налага и с "непослушни" министерства, държавни агенции и т.н. За тези "демократи" родната демокрация отдавна се е превърнала в "сладка баница", а интересите на редовите български граждани в "незначителни пречки" по пътя към поредната им голяма цел. Най-неприятното в случая е, че всеки, бил той кмет, депутат, министър или дори Министър-председател, който се опита да защитава обществения интерес в техен ущърб, незабавно се обявява за враг, който трябва да бъде дълбоко унизен от подопечните им медии, а след това и напълно премахнат от пътя им.
2. Нито кметът на община Кресна, нито който и да е от общинските съветници имат личен проблем със Сидер Седефчев. Нашите отношения от десетки години се градят на взаимно разбиране, изключителна толерантност и сериозна подкрепа за бизнес инициативите на г-н Седефчев. Не е тайна, че той разполага с повече от 450 декара пасища, предоставени му от община Кресна и ако това не му е достатъчно и е решил да злоупотребява с нашата подкрепа за сметка на своите съседи и тяхната собственост, е напълно естествено да бъде санкциониран. Нещо повече, ако г-н Седефчев волно или неволно, провокиран или скрит зад "широкия гръб" на неговите еко-приятели, си е позволил да твърди, че Общинският съвет и кметът на Кресна са "никой" и не могат да му нареждат трябва да е сигурен, че това ще влоши драстично нашите, иначе толерантни и честни отношения, с всички произтичащи от това последствия за двете страни.
3. Не е работа на Министъра на земеделието и храните, бил той и поредният назначен, да коментира решения на Общинския съвет на община Кресна, взети на основание Закона за местното самоуправление и местната администрация, изхождайки от подбуди, които са различни от преследването на националния интерес и в противоречие с конституционното и законово закрепено право на местната общност да се самоуправлява.
Припомняме, че Вътев публикува следния коментар: “Селото произвежда нашата храна! На СЕЛО има градини, поляни, животни, ниви. Без тях няма магазини в града. От 23 години двама братя - Сидер и Атила Седефчеви живеят в село Влахи и отглеждат животни. Селото има 6 (шест) жители. На трима от жителите животните миришели-тези трима жители не се ли хранят? Тези трима жители какво правят с произведенията на храносмилателната им система? На френски парфюм ли им мирише? Селата ни обезлюдяват? Храним се с вносни храни? Болни сме! Защо сме толкова деградирали да степен Общинският съвет на Кресна да гласува решение братята Сидер и Атила да преместят фермата си от село Влахи, защото там искали да има вили??? Селото не е място за ВИЛИ като сгради, а място за ВИЛИ за сено! Без ВИЛИ за сено, ВИЛИТЕ-сгради са призраци", написа Вътев във фейсбук.
Вече има и петиция в защита на стадото в село Влахи. Както Еновина подробно информира, Сидер, съпругата му Елена и брат му Атила са във Влахи от години. Сидер е дипломиран художник. Отглежда стадо от над 500 чистокръвни каракачански овце, 50 породисти кучета, над 230 калоферски кози. В стопанството на Седефчеви има и каракачански коне. ОбС-Кресна изненадващо реши да премести животните на Сидер от Влахи.
Коментари