Храм на 162 години събра петричани на Богородица
Стотици миряни се поклониха в 162-годишен храм.
Църквата "Успение Богородично" в Петрич е сред най-старите в региона.
Петричкият свещеник отец Ангел Кочев разказа, че храмът датира от много по-рано. Още от най-ранните векове на християнството в района на Петрич са съществували молитвени домове, които с времето ставали все по-достойни и красиви.
"При падането на България под турско робство, според официалните регистри, в Петрич е имало 4 църкви, в които имало непрекъснато присъствие на богомолци. Една от тези църкви всъщност е била „Света Богородица“ или „Успение Богородично“. При превземането на Петрич, храмовете биват сринати, каквато между впрочем е съдбата на почти всички църкви в тогавашна България. Храмът „Света Богородица“ тогава се намирал точно в центъра на града на мястото на сегашното читалище „Братя Миладинови", припомни отец Ангел, цитиран от Фокус. Той добави, че в Петрич почти всички хора знаят, че старото читалище в града е било наричано „Джамията“, защото храм „Света Богородица“, бива превърнат от турците в техен молитвен дом.
„Пет столетия по-късно и по-точно 1857 година е издействан ферман от Цариград, с който е изискано построяването на християнска църква.
За ново място на църквата бива избрано днешното такова, което е под центъра на града“, отбеляза отец Кочев. Според него строителството на храма и неговото изписване са дело на представители на Дебърската школа и по-конкретно фамилия Макареви. „Възстановяването на храма било голямо събитие, защото той е първият новопостроен след годините турско робство. Преди той да бъде изграден в Петрич е имало метох, носещ името „Света Петка“.
„Камъните за изграждането на храма са взети от река Луда Мара, а видът му бил великолепен. В първите години от функционирането на църквата в нея се е служило на гръцки, както навсякъде, след това започва да се служи на български и църковно-славянски“, разсаза петричкият свещеник.
Коментари