Хвалят антимафиоти за ареста на корумпираните в ДАИ

25/04/2018 17:14 0 Коментирай
Снимка бгнес Снимка: бгнес

За един ден задържаните служители в ДАИ-Благоевград събирали по 1200 евро от транспортни фирми, съобщиха от МВР.

От първоначално задържаните 30 души, начело с началника на контролното звено Бойко Ханджийски, с обвинения са десетима от инспекторите. 

Както вече информирахме, задържаните с постановление за 3 денонощия са Евтим Гоцев, Николай Панов, Петър Денишев, Красимир Иванов, Георги Глинджурски, Райко Николов, Ангел Янчев, Димитър Туджаров и Димитър Занков - всичките са контрольори в ДАИ-Благоевград.

Шефът на ГД "Борба с организираната престъпност" Ивайло Спиридонов обяви, че информацията за нередностите е постъпила от благоевградските антимафиоти в началото на ноември миналата година. Използвани са всякакви СРС-та. Има събрани доказателства както за предаването на подкупите, така и за разпределянето им между служителите.

Сред арестуваните е съпругът на експрокурор от Петрич, сега правораздавател в Специализирания съд. Това е Ангел Янчев, казаха от МВР.

Янчев е мъж на бившия зам.-председател на петричката прокуратура Ирина Арменов-Янчева. Преди години нейният брат Никола Арменов бе обявен за международно издирване по аферата "Пътни такси" на ГКПП-Кулата. 

"Изключително добра оперативна работа на сектор БОП в Благоевград, които придобиха първоначалната информация за тези корупционни практики. В разследването, продължило в рамките на няколко месеца е използван целият набор от способи и специални разузнавателни средства, които позволиха документирането както на получаването, така и на разпределянето на подкупите, уточни комисар Ивайло Спиридонов.

Инспекторите са осъществявали функции по контрол на дейността на транспортни дружества са работили в екипи от по двама души на ротационен принцип в рамките на месец. Известявали са транспортните фирми за предстоящи проверки, като са им посочвали нужните документи, които следва да представят.

Констатираните, при преглед на документацията, сериозни нарушения, които по закон е следвало да бъдат санкционират с големи глоби, са били замествани с дребни нарушения. По този начин е била търсена възможност за издаване на акт за установяване на нарушение, което се санкционира с минималната глоба от 200 лева, като например изтекли срокове на годишни технически прегледи на транспортни средства.

Установени са и случаи на подправяне на товарителници на конкретни транспортни средства, така че да се окаже, че към датата на извършване на съответния транспорт, конкретното транспортно средство е били с изтекъл годишен технически преглед, допълни прокурор Начева. По думите й по този начин от една страна се е отчитала активна дейност по контрол, а от друга – сериозните нарушения, които тези фирми са допускали, са били прикривани.

Като „компенсация“ инспекторите са получавали подкупи в размер на около 300 евро на транспортна фирма. В края на работния ден, събраните суми са били разпределяни между инспекторите, участвали в съответната проверка, сочат от пресцентъра на МВР.

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Социално

новини благоевград facebook