Икономов: Псевдоеколози няма да решават бъдещето на Банско

30/12/2017 18:01 0 Коментирай

Министър Нено Димов начерта в Банско стъпките за изграждане на втори кабинков лифт.

Той обясни, че предстои възлагането и изготвянето на Устройствен план на ски зоната, който да посочи точно и ясно параметрите на предлаганото инвестиционно намерение.

"Този устройствен план ще премине през всички изисквания на екологичното законодателство – оценка за съответствие и екологична оценка, като след като се извърви процедурата, следва да бъде одобрен от Общински съвет - Банско. Отново искам да изтъкна, че към настоящия момент 2 процента е усвоената част от Национален парк „Пирин“, представляваща ски зона Банско. Само 0,3 процента от парка са ски писти и съоръжения. Всичко останало са спекулативни твърдения. Ние трябва повече да мислим за развитието на зимните спортове във всички български планини. Надявам се това да бъде посоката, която ще следва и едно поредно правителство. Самата Европейска комисия излезе със становището, че развитието на регионите трябва да става през самите тях, през местната инициатива и решението на Министерски съвет от 28 декември следва тези препоръки", коментира министър Нено Димов.

Още на 3 януари, от 12.00 часа ресорният министър ще бъде на разположение за открит диалог във Фейсбук, където ще отговаря на въпроси.

"Искам ясно да заявя, че аз като кмет няма да допусна застрояване или презастрояване, както на планината, така и в града. Ще спазим всички изисквания на закона при изработката на устройствения план, защото ние, местните, сме стопаните на тази планина. Ние сме хората, които сме израснали тук и се грижим за нея. Готови сме да защитим бъдещето си с протести и на жълтите павета в София. В крайна сметка няма да позволим на шепа псевдоеколози да решават съдбата на българските планински региони", каза кметът на Банско Георги Икономов.

Кметът конкретизира, че при построяването на първия кабинков лифт са изсечени около 2000 кубика дървесина, колкото се очаква да бъде изсечена и сега.

"Санитарната сеч, която извършват двете горски стопанства в района на общината годишно възлиза на 20 000 кубика, а годишно гората възпроизвжда по естествен път 80 000 кубика дървесина. Направете извода си за какво става дума", каза Икономов.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Социално

новини благоевград facebook