Илко Стоянов разкри как са опорочили кметския балотаж в Благоевград

06/02/2024 10:55 0 Коментирай
Снимка архив Снимка: архив

Бившият кмет Илко Стоянов обрисува публично как са опорочили изборите в Благоевград. Разкри, че е изкривено машинното гласуване. Очаква съдът да вземе трезво решение по делото за оспорения кметски балотаж.

"Още когато подадох жалбата в съда казах, че основната ми цел е да проверя честността на проведените избори и особено ролята на машинния вот, който показваше нелогични данни още в изборната нощ. След приключване на делото на първа инстанция и въпреки че съдебният състав не допусна всички наши доказателствени искания, все пак се събраха достатъчно данни за множество нарушения на изборния процес. Предстои прознасяне на съдебния състав при Административен съд Благоевград, както и последваща проверка пред съдебен състав на Върховен административен съд, но е редно обществеността да се запознае с част от нарушенията", написа във фейсбук Стоянов.

"Най-големите условия за компрометиране на изборите създаде именно машинния вот: Оказва се, че след генерирането на хешкода, няма никакъв последващ контрол над това какво се случва с него. Не може да се изясни нито кой, нито дали въобще се контролира придвижването на флашката с хешкода след излизането и от защитената стая. Прави се някаква много специална процедура в защитена стая, а след като отвориш вратата на тази стая и защитата приключва. Оказва се, че софтуера на машините е инсталиран от частна фирма, както и че самите машини са дошли подготвени още преди да бъдат поставени в изборните секции. При предишни избори инсталацията на софтуера се правеше точно преди изборния ден от техници на място и в присъствие на хората от СИК. След като се извършеше инсталацията, машините оставаха под контрола на МВР в съответните изборни помещения. На тези избори обаче не беше така. Предварително инсталирания софтуер на машините означава, че нито ЦИК, нито друга независима институция е осъществила контрол и наблюдение за евентуално предварително отпечатване на машинни разписки в дните преди изборния ден", коментира загубилият балотажа в Благоевград.

"А сега ще ви кажа защо това е важно! Хартиените бюлетини са като ценни книги, всяка една от тях има индивидуален номер и за всяка една бюлетина се знае в коя секция отива за гласуване. Бюлетините не могат да бъдат заменяеми и тези индивидуални номера могат да бъдат установявани при последваща проверка. Печатат се от БНБ. За разлика от хартиените бюлетини, които могат да бъдат проверени, машинните разписки нямат никаква стойност, те са обикновени хвърчащи листчета, разпечатани на принтер и ако притежавате флашката със софтуера, венецуелска машина, принтер и същата хартия може да разпечатите колкото си искате. Има и по-лесен начин да се сдобиете с такива разписки предварително, но трябва да стане чрез служители на частната фирма, която ги подготвя. Така или иначе, същественото в случая е, че разписките от машините нямат никаква стойност, както и че не са били поставени под никакъв контрол за тяхното предварително разпечатване", заяви Стоянов. 

"Към тези обстоятелства трябва да добавим и рухването на още една илюзия, която беше създадена за избирателите. Всички си мислехме, че е от съществено значение коя машина в коя секция се намира, но се оказа, че не е така, защото всички принтери са печатали еднакво. Тази илюзия е създадена умишлено, за да си мислим, че има гаранции за сигурност по отношение на разпечатваните разписки. Е, нямало е. Имаше и един много странен факт в изборния ден, изразяващ се в това, че ЦИК пусна официално съобщение в 19.57 (3 минути преди края на изборния ден, а неофициално се разбра около 15.00 часа), че машинните разписки без печат следва да се броят за действителни. Това съобщение беше в пълно противоречие с методическите указания на ЦИК отпреди изборите, което задължаваше всяка разписка да е с печат на съответната СИК. Цялото това натрупване на порочни обстоятелства от машинния вот, най-вероятно обяснява и последващите нарушения, които са се случвали или в СИК, или в ОИК, или в общината след края на изборната нощ", смята бившият благоевградски кмет.

Той публикува видео, от което става ясно, че разписките от машинното гласуване са без печат, но след това при проверка от вещите лица, отведнъж всички разписки се оказват с печат. Всички до една. Само че има едно голямо НО! Чувалът е с нарушена бандеролна лента в нарушение на изборните правила и гаранциите за проверка на изборния процес.

"В няколко от СИК изцяло липсват невалидните бюлетини и това най-вероятно е така, защото някой в стремежа си да “санира” машинните разписки, като им постави печати, просто се е престарал и е “санирал” всички бюлетини, включително и невалидните. В немалко изборни чували липсват образците на печатите, а в някои чували липсва дори и самият печат (например 55 СИК). Няма го и не се знае къде е, а именно печатът валидира целия вот в съответната СИК, включително и на хартиените бюлетини. Искам да отбележа, че при извършена проверка от ЦИК, същият е посочен като пример за фрапиращо несъответствие. В него съвсем ясно се вижда как от 57 (петдесет и седем) гласа, резултатът ми е поправен на 27 (двадесет и седем) гласа, без да има подпис на лицето или лицата, коити са го поправили. Това са 30 (тридесет гласа) в една СИК при наличие на 146 СИК в изборния ден. Елементарната математика показва, че разликата между двамата кандидати е средно 6 (шест) гласа на СИК, а това са съмнения за 30 (тридесет) гласа само в една СИК. Има установени нарушения по делото при дописването на изборните списъци, при гласуването на лица, които нямат право да гласуват, както и други нарушения.

Искам изрично да отбележа, че в съдебния процес нямаше как да бъдат броени, намерени и/или сравнени гласове, защото при такова фактическо състояние в каквото бяха намерени изборните книжа и документи, практически е невъзможно да се определи точния резултат на всеки един от кандидатите по следните причини: Макар да са проверени едва 64 СИК от общо 146 СИК е очевидно, че изборните книжа и документи са в окаяно, насипно състояние, което противоречи на всякакви правила и закони. Унищожаването на тази единствено възможна законосъобразна основа, на която трябва да стъпи съда, създава невъзможност да бъде определен точния резултат от изборите", обясни Стоянов.

"След приключване на делото, лично за мен се налага извода, че на 5 ноември в Благоевград НЕ се проведе обективен, честен и най-вече законосъобразен изборен процес, поради което най-справедливият изход би било да се проведат нови избори, които да започнат от самото начало. Още повече, че в такива избори ще имат възможност да участват и нови кандидати. Съвсем естествено за жителите на Благоевград е от особена важност дали ще има нови избори за кмет, защото кметът определя политиките за развитието на общината в следващите години, но още по-важно в случая е да се предприемат действия от Народното събрание, които да имат за цел ограничаването на възможни злоупотреби с машините във всякакви бъдещи избори", апелира Илко Стоянов.

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Социално

новини благоевград facebook