Кадровият скандал в МБАЛ - Благоевград ескалира
Конкурсът за началник на Инфекциозно отделение в МБАЛ-Благоевград се обжалва. Скандалът заради кадровите действия на болничния шеф д-р Димитър Димитров. Намеси се и националният омбудсман.
Жалбоподатели срещу конкурса са досегашната началничка д-р Елена Лазарова и нейни колеги, които го смятат за нагласен. Срещу директора Димитров има сигнали до здравния министър Галя Кондева, която е негова съгражданка от Разлог, а също и пред още няколко държавни институции.
Общественият защитник на България реагира светкавично и прати писмо до колектива на Инфекциозно отделение. В абсолютно приятелски тон обяснява, че до дни проверка ще извърши министър Кондева, а също така изцяло подкрепя жалбоподателите. Чуди се, защо е предприета тази кадрова метла, след като финансовите резултати са стабилни, а до момента срещу Елена Лазаровае не е имало негативна дума, напротив благоевградчани са благодарни, че тя изкара ковид пандемията почти в отделението и откликва професионално към всеки пациент.
Междувременно стана известно, че две от участничките в конкурсната комисия - адвокат Коцакова от Разлог и съдружничката в МЦ "Вита - Нина Чимева", са в конфликт на интереси, казаха от Инициативния комитет в защита на медиците, погнати от болничния шеф. Коцакова е участвала по дела в Окръжен съд-Благоевград, в частност на съдия Петър Пандев, който е съпруг на д-р Лазарова. Вместо да се оттегли, тя яростно брани Димитров. Нина Чимева също е трябвало да не бъде член в комисията, смятат от ИК.
Спрямо адвокат Коцакова и д-р Димитър Димитров реагираха и от Адвокатска колегия -Благоевград. Излязоха с позиция, подписана от правозащитничката Мария Георгива-председател на колегията.
Публикуваме го без редакторска намеса: "Уважаеми, д-р Димитров, Адвокатска колегия – Благоевград остро осъжда направените отвВас през месезите октомври и ноември изказвания в медии, осъждащи правото на Ваши служители да ползват адвокатска защита и представителство. Публичните ви изказвания показват непознаване на правовия ред в страната, липса на институционално отношение и явно демонстриране на неуважение към адвокатската общност в България и адвокатурата като институция. Упражняването на адвокатската професия е дейност, предвидена в Конституцията, за правно съдействие и защита на свободите, правата и законните интереси на физическите и юридическите лица. Правото на адвокатска защита е конституционно регламентирано в чл. 30, ал. 4 от Конституцията. Макар това право да е конституционно закрепено единствено по отношение защитата на задържаните или привлечените като обвиняеми лица, правото на справедлив процес, в което се включва и защитата от адвокат, отдавна е разширено и признато по отношение защитата от адвокат в административни процедури и пред административни органи от практиката на СЕС и ЕСПЧ. Ето защо адвокатите от Благоевградски адвокатски съвет Ви призоваваме да поднесете извинение на всички български адвокати и цялата адвокатура за изказванията Ви пред БНР Радио Благоевград и в дадена от Вас и екипът Ви пресконференция, излъчвана в няколко медии на живо на 29.10.2024г. : „.. кое налага да викнат адвокат?“ или посочвайки, че: „обявих конкурс за началник на инфекциозно и ми казаха, че ще си говорим чрез адвокат“; „След неколкократните ни опити да се срещнем с работещите в инфекциозно отделение с нас се свърза адвокат. Нещо, което излиза извън рамките. Все едно да ме извика министърът и аз да кажа, че адвокат ще отиде вместо мен. Това е парадоксална ситуация. Повтарям, че никой не е дошъл при нас да постави проблемите си. Ние няма как да тушираме това напрежение, защото между нас и отделението се появява адвокат. За мен това е обида.“ Няма да толерираме внушенията, които правите с посочените изказвания, че адвокатът няма място като процесуален представител на работещ в МБАЛ, както и на оценката, че да се разговаря с адвокат е обида. Наред с това намираме за необходимо и настояваме ясно и категорично да приканите Вашите подчинени да се възползват свободно от правото им на адвокатска защита и консултация с адвокат, когато имат нужда от защита на техни права, включително на правата им като работници и служители. В знак на взаимно доверие, ви уведомяваме, че ежемесечно ще изпращаме на администрацията на болницата публична информация за дежурните адвокати от АК –Благоевград по Закона за правната помощ, която информация очакваме да поставите на достъпни за работещите и пациентите на МБАЛ – Благоевград АД с оглед осигуряване на достъп до бърза и безплатна адвокатска помощ в случай на нужда", сочат благоевградските адвокати.
Припомняме, че досегашната шефка на отделението д-р Елена Лазарова, а и нейни колеги, предварително са знаели, че начело на отделението ще застане бившият инспетро от РИЗ в Благоевград Румен Новоселски.Той вече е на поста от десетина дни. Елена Лазарова,х която е с 30-годишен стаж, е понижена като редови лекар, но на четири часа. Щатът е разделен от нея и пенсионерка. След докторката, от Инфекциозно са меко казано изгонени пет медицински сестри. Те са намерили поприще в други отделения на МБАЛ-Благоевград.
Както подробно информирахме, в МБАЛ вече не са д-р Румен Петков, началник на отделението по гастроентерология, д-р Мустафа Узунов – гастроентеролог, д-р Николай Пиринчиев – началник на отделението по ортопедия, д-р Константин Йорданов – ортопед, д-р Никола Петров – кардиолог, д-р Гергана Стоянова – началник на кардиологично отделение. Напуснала или по-скоро уволнена е и юрисконсултът Наталия Пачова. "Срещу ексначалника д-р Елена Лазарова е упражнен натиск в началото на юни от представител на ръководството доброволно да освободи поста си срещу това да си няма неприятности", заявиха от Инициативния комитет.
Коментари