Казусът с дължими от Община - Благоевград 2,5 милиона лева се задълбочава

21/04/2023 15:56 0 Коментирай
Снимка архив Снимка: архив

Община - Благоевград ще атакува решението на Върховен касационен съд, съгласно което трябва за плати на благоевградския строител Иван Костадинов 2 500 000 лева. Решението касае изграждането на ПК "Пирин" в квартал "Еленово" през 2015 година. Неотдавна кметът Илко Стоянов имаше намерение за преговаря с бизнесмена Костадинов за разсрочено плащане на присъдената сума. На пресконференция Стоянов разкри, че са констатирани престъпни нарушения са извършени при изграждането на плувния басейн. Сред тях са липса на Акт 12 и фалшифициране на Акт 15 с положени неистински подписи на архитекти и инженери, заяви на пресконференция кметът Илко Стоянов. Окръжна прокуратура е сезирана за фрапантните нарушения, като се очаква компетентните органи да извършат проверка както на фирмата изпълнител ЕТ „Маргарита-П- Иван Костадинов", така и на служители на Общината, които са заемали ръководни длъжности по време на изпълнение на обекта, подчерта Илко Стоянов.

Той припомни, че през 2014 година, по време на кметуването на Атанас Камбитов, Община - Благоевград е сключила договор за инженеринг на плувния басейн на стойност около 2.4 милиона лева. За обекта обаче е било необходимо да бъдат разплатени допълнителни 1,4 милиона лева, които с лихвите и разходите по делото са на стойност около 2,5 милиона лева. 

Своя позиция по казуса представи бившият градоначалник Атанас Камбитов. "С 2,5 млн. лв., отпуснати от правителството, бе построен басейна в квартал „Еленово“. Това го има в обществената процедура. На самата процедура се явяват няколко участници, един от които е фирмата, осъдила община Благоевград. Тя печели именно с подадена оферта на цена по-ниска от въпросния ресурс и след това по процедурата проектирането е инженеринг. Това, което се опита да обясни кметът Илко Стоянов. Това е процедура, която се използва в почти цял свят. При иженеринг изпълнителят, този който е спечелил обществената процедура, изработва проекта, иначе казано той носи отговорност да влезе във финансовия параметър, който е зададен в обществената поръчка. В случая проектът трябва да струва до 2,5 милиона лева. След това когато изпълнителят дава допълнителни разходи, Общината съвсем естествено отказа да разплати тези допълнителни разходи. Имам чувството, че ни обвиняват защо не е платено, защото имахме всички доводи да не платим. Това се подкрепя от решенията на двете съдебни инстанции. Благоевградският съд потвърди позицията на общината с моя екип" коментира пред БНР Атанас Камбитов. "След това Апелативен съд – София също потвърждава при кмета Румен Томов с неговия екип. Дотук всичко е обяснимо. След това изпълнителят подава жалба да се рагледа във ВКС. Жалбата е одобрена и единственото действие, което община Благоевград прави е да напише едно становище, с което не е съгласна, касаещо допускането на жалбата на фирмата до ВКС. За мен е необясним факта, че община Благоевград не се явява нито на предварителното изслушване, нито на същинското заседание. Да приемем, че по правило може и да не се яви, но няма писмена защита. Няма акт 15, акт 12, как тогава РДНСК е издала акт 16, тази институция не е на разпореждане на общината. Архитект и проектант на басейна е архитект Огорелков, който е главен архитект на община Благоевград в момента. Ако има нарушения, има компетенти органи, подаваш сигнал и чак тогава коментираш нередностите. Аз съм на твърдата позиция , че общината постъпи правилно в онзи момент и не плати това което се търсеше от изпълнителя", заяви Камбитов.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Социално

новини благоевград facebook