Кюстендилски футболист отглежда 800 декара биологични градини

04/05/2024 20:44 0 Коментирай

Прекратил успешна футболна кариера отглежда над 800 декара биологични плодове.

Павел Желязков от Кюстендил разказва, че е започнал аграрния бизнес на шега, като хоби, но днес е един от успешните в областта. Споделя, че баба му е запалила любовта му дръвчетата. Разделил се със спорта след дълги години на терена.

"Всичко започна буквално като хоби. Започнах с 20-25 декара кюстендилски череши и след това постепенно се запалих. Оставих всичко друго след 2-3 години и се отдадох изцяло на земеделието. Заедно с бизнеспартньора ми започнахме за изкупуваме земя, да увеличаваме насажденията. Получихме възможност за кандидатстване по европейски програми. Оказаха се доста добра възможност за всеки, който иска да се развие професионално. В момента компанията ни обработва около 800 дка трайни насаждения, в това число череши, ябълки, сливи, малини, арония и орехи. Наесен ще засадим и около 40 дка вишни, които са ни много важни за соковете, които вече втора година произвеждаме. Всички насаждения се отглеждат по биологичен начин. Изкупуваме биологична продукция и на колеги от региона", коментира пред agri.bg Павел Желязков. Той подчертава, че ябълките, черешите и сливите основно са сортове доказали се, че в района на Кюстендил могат да виреят, но се опитва да да ги подменя с нови сортове. 

"За нас е важно да имаме суровина за преработка. Следващата ни стъпка е да наложим на българския пазар търговската ни марка, а през 2025 г. за погледнем и на пазара извън България. Тази година стартираме изграждането на хладилен склад, където да съхраняваме пресни плодове. Около 50% от продукцията ни реализираме на пресния пазар, като работим и в България, и с партньори от Румъния. Цените на плодовете за прясна консумация са ниски. Има изисквания, които трябва да се покриват, и затова цените на тези продукти са високи. Но тук вече зависим от културата. Особено черешата в България е много подценен плод. Това е плод, който в Западна Европа струва няколко пъти повече, от колкото на нашия пазар. Но е разбираемо, защото в България се отглеждат много череши по конвенционален начин. Ние, биопроизводителите нямаме проблем, дори има голям недостиг на плодове. Внасяме много цитрусови плодове, които ни трябват за соковете, но всичко друго е българско в тях", смята Желязков.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Социално

новини благоевград facebook