Левски е жив в паметта на поколенията
Във всички населени места в Пиринско почитат безсмъртието на Апостола.
Фекелни шествия, рецитали и музейни сбирки са организирани по повод 146 години от обесването на Васил Левски.
Снощи петричани излязоха на шествие под надслов "Дела трябва, а не думи". Хиляди факли горяха в центъра на града. В Петрич пристигнаха патриоти от целия регион. На тържеството беше и парламентарният шеф Цвета Караянчева.
В южния град няма паметник на Левски. От месец е в ход дарителска акция за набиране на средства. Предвижда се мемориалът да е в градинката пред Общината. Към момента петричани са събрали близо 3000 лева.
Тържества за Апостола на Свободата проведоха в Симитли, Разлог, Кресна.
Благоевградчани също сведоха глава пред паметника на незабравимия българин. От рано сутринта с цветя и поклон го почетоха млади и възрастни. Официалната церемония е в 11.00 часа пред паметника на булеварда, носещ неговото име.
Васил Левски е роден в Карлово на 6 юли 1837 година или на 18 юли нов стил.
Образованието си започва в килийното училище в родния си град. Година по-късно продължава в местното взаимно училище."Аз съм посветил себе си на Отечеството: да му служа до смърт и да работя по народната воля". Левски се отправя към Сърбия, за да се присъедини към Първата Българска легия, организирана от Раковски. Легендата гласи, че по време на военни упражнения той прави лъвски скок, от който всички са възхитени и започват да го наричат Левски. В Белград Левски укрепва познанствата си от Първа легия. Там той се запознава и с нови революционери, сред които Ангел Кънчев и Любен Каравелов.
На 11 декември 1868 година с параход от Турну Мъгуреле, Левски тръгва за Цариград. Започва първата си обиколка във вътрешността на страната, подпомогнат от "Българско общество".
Апостолът на Българската свобода е предаден през зимата на 1872 година. Заловен е в Къкринското ханче до Ловеч и е съден в София.
Обесен е край град София" на 19 февруари 1873 година.
Коментари