Македонисти в Пиринско с обезщетение от държавата

21/06/2018 15:14 1 Коментирай
Снимка архив Снимка: архив

Македонски организации, действащи в Пиринско, получават от държавата обезщетение в размер на 33 000 евро.

Парите са по три дела, с постановени осъдителни решения в Европейския съд по правата на човека.

Сумата ще бъде изплатена от държавната хазна, информираха от Министерски съвет.

Делото „Кирил Иванов срещу България“ касае забрана на провеждане на митинг от нерегистрираната организация „Македонски инициативен комитет“.

Според ЕСПЧ причините за забраната, посочени от благоевградския кмет и от Районен съд - Благоевград, не са достатъчни, за да оправдаят намесата в правото на сдружаване на жалбоподателя.

Съдът се позовава на решенията си по делата "Станков и ОМО Илинден", "ОМО Илинден и Иванов срещу България" и посочва, че възприетите от националните власти формални основания за отказ не се различават от вече критикуваните.

Европейският съд също така приема, че благоевградските магистрати не са обосновали становището си относно невъзможността за провеждане на събранието. Присъденото в полза на жалбоподателя обезщетение е в размер на 6000 евро за неимуществени вреди.

По делата „ОМО Илинден срещу България" и "Йордан Иванов и други срещу България", съдът намира нарушение на член 11 - свобода на сдружаване, като се позова на предходните си осъдителни решения по 3 дела на македонистите, които спечелиха над 34 000 евро обезщетение.

Съдът присъжда обезщетение от 12 000 евро за неимуществени вреди и 2000 евро разходи и разноски. По делото „ОМО Илинден и други срещу България“ обезщетението е в размер на 12 000 евро за неимуществени вреди и 1220 евро за разходи и разноски.

Както неотдавна информирахме, над 13 000 евро е компенсацията за неразрешени шествия през 2006 и 2007 година, организирани от ОМО-вци в Югозападна България.

20 000 евро е обезщетението за отказ на съда в Благоевград и ВКС да регистрира ОМО "Илинден".

ОМО "Илинден" бе учредена на 14 март 1990 година от членове местния комитет на НМО „Илинден“ на Георги Солунски и Комитета за човешки права на македонците в Пиринска Македония на Йордан Костадинов.

Пръв председател бе избран Стоян Томовичин, а в официалните документи на организацията отсъстват сепаратистки тези.

Окръжен съд-Благоевград отказа да регистрира ОМО "Илинден" като юридическо лице, считайки я за антиконституционална организация в периода 1994-1997 година, а ВКС потвърди решението през 2007 година.

След 1994 година ОМО "Илинден" реално се разпадна на няколко крила - едното, водено от Йордан Костадинов в Сандански, второто, оглавено от Кирил Иванов в Благоевград, както и ОМО "Илинден - Демократично действие", действащо в Гоце Делчев.

Напиши коментар

Коментари

  1. Мунчо -
    С безотговорното, предателско и дебилно държание на управляващите за Северна Македония, на практика Пиринска Македония, се възродиха надеждите и апетита на ОМО Илинден!

Социално

новини благоевград facebook