Най-старата гора у нас е в Гърмен
20 процента от вековните ни гори са на територията на Югозападното държавно предприятие в Благоевград.
Близо 21 000 хeктара са горите във фаза на старост в защитени зони по европейската екологична мрежа „Натура 2000" , информираха от ЮЗДП.
Директорът на горското ведомство Дамян Дамянов представи днес 140-годишна естествена букова гора в Осоговската планина.
"Обособяването на такива територии с гори, в които е запазено видовото разнообразие на дървесни, храстови видове, тревни съобщества и животински видове е част от политиката на Министерството на земеделието и храните. Това е втората крачка след определяне на защитните гори, които са друга категория и се намират около важни инфраструктурни обекти и населени места", коментира Дамянов.
Във вековните гори няма да бъдат провеждани никакви мероприятия, няма да има сеч и залесяване, нито каквато и да е друга човешка намеса. Те придобиват статут на резервати и ще бъдат оставени на естествения ход на природните процеси с цел запазване на биоразнообразието, обясни директорът на ЮЗДП.
Гори във фаза на старост има в 34 от общо 40-те териториални поделения на предприятието.
80 процента са широколистните, а 20 процента са иглолистните. Най-много са вековните гори в държавните горски стопанства в Гоце Делчев, Гърмен, Невестино, Осогово, и Етрополе.
Най-старата гора е пределите на Горско стопанство Гърмен. На площ от 3,8 хектара са разположени единично смърчови дървета на възраст 400 години.
В „ДГС Кресна", в землището на село Горна Брезница, има 320-годишни насаждения от източен чинар, с достолепните размери от 26 м височина и 100 см диаметър. В „ДГС Сандански" има букови насаждения на 220 години, с диаметър около 50 см и височина 22 метра.
Интересен е и фактът, че в „ДГС Симитли" и обособено насаждение от вековна бреза на 110 години, което също е включено в списъка на старите гори. Брезата е достигнала до 15 метра височина.
Коментари