Нася Кралевска представи другото лице на комунизма

09/10/2018 11:34 0 Коментирай

Журналистът и изследовател Нася Кралевска представи в Благоевград второто и допълнено издание на книгата си "България под комунизъм".

Кралевска и бившият премиер Филип Димитров разказаха за жертвите на тоталитарния режим пред публика в библиотека "Паница" на Американския университет.

Книгата покрива всичките етапи на комунистическия режим в България. Нейното първо издание излезе през 2016 година и тиражът бързо бе изчерпан.

"Има една глава „Нужен ли бе комунизмът“, в която с документи доказвам за неговата ненужност. Представям как режимът манипулира още от детските градини. Сега, дори хора на моята възраст не знаят почти нищо за комунизма", заяви Нася Кралевска, която от дълги години живее в САЩ, но непрекъснато се връща в родината, за да изследва и допълва съвременната ни история.

Авторка разказа, че „България под комунизъм” е пряко свързана с предходната ѝ книгата „Без заглавие. Рушители и строители на България”, представяща събитията в първите няколко години след краха на комунизма през 1989 година.

"Още тогава още разбрах, че е много важно да се обясни как е дошъл комунизмът в България и какво се е случило на българското общество”, посочи Кралевска. Тя отговаря и на въпроса - защо България не стана 16-та република на СССР. Лично Тодор Живков подготвил заверата в политбюро, но отказът дошъл от Леонид Брежнев. 

"Комунизмът и хитлеризмът са като близнаци, но разликата е, че вторият си отиде по-бързо, а първият се настани трайно у нас. Комунизмът продължава да унищожава собствения си народ. Следите от комунизма се чувстват и в днешни дни. Нашият дълг към поколенията е да им разваме за грешките от миналото, за да не допускаме да се повтарят в бъдеще. Днес имаме още по-голяма нужда от подобни книги заради ширещите се издания и анализи на видни представители на БКП/БСП, които внушават, че комунизмът бил добър", каза пред благоевградската публика експремиерът Филип Димитров.

В "България под комунизъм" авторката не само разказва за терора и репресиите, но включва портретите на жертви от различни слоеве на обществото. Припомня за съветизацията и комунизацията на България и за случилото след 9 септември 1944 година. В книгата са включени факти от българската съпротива срещу режима - Горянското движение, особено силно изразено в Югозападна България и Благоевградско.

В дискусията за комунистическото минало и знанието за него се включиха слушатели от публиката, а Нася Кралевска отговори на редица техни въпроси. Известният ни актьор Руси Чанев прочете с вълнение откъси от книгата на Нася Кралевска. Съорганизатор на представянето бе благоевградският лидер на ДСБ и местен парламентарист Калоян Ханджийски.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Социално

новини благоевград facebook