Назрява бунт заради тол таксите
Правителството е заложило 290 000 000 лева допълнителни приходи от увеличаване на броя на платените пътища. Разширяването на тол системата и увеличаването на пътни такси ще предизвикат много фалити, предупредиха представители на автобусния и товарния транспорт. Очакванията им са правителството да направи платени още 3000 километра пътища в страната.
Заявка вече бе дадена от министъра на регионалното развитие Гроздан Караджов. Той обяви, че обхватът на тол-системата ще бъде разширен с включването и на второкласните шосета, а за тeжĸoтoвapнитe пpeвoзни cpeдcтвa щe има и пo-виcoĸи пътни тaĸcи, защото сега приходите идват основно от винетките за леките автомобили. Промяната щe ce cлyчи пpeз втopoтo тpимeceчиe нa годината, cлeд пpeгoвopи c пpeвoзвaчитe и вcичĸи бpaншoви opгaнизaции, обясни преди време Караджов. Разговори по темата с транспортните фирми досега все още не са водени.
"В транспорта положението е изключително тежко и повишение на тол-таксите още повече ще го влоши. Кризата с цените на горивата е сериозна. Освен нея трябва да отбележим и изключително сериозната кадрова криза, опашките по границите, затварянето на заводи. Тези, които имат дългосрочни договори, не могат да ги изпълнят, търпят неустойки", коментира пред БНР Йордан Арабаджиев, изпълнителен директор на Съюза на международните превозвачи. Арабаджиев припомни, че превозите на товари не получават никакви компенсации, не се и очакват такива.
Автобусните превозвачи пък още не са получили предвидените 40 милиона лева ковид-помощи с актуализацията на бюджета през септември миналата година. Над 560 автобусни фирми подадоха заявления в края на декември и още чакат одобрение. От Камарата на автобусните превозвачи определят отлива на пътници като изключително голям и изразяват опасения, че най-малките фирми, които возят по няколко пътници, няма да се доберат до никакви компенсации.
"Въвеждането на допълнителни тол такси, каквото беше анонсирано, ще бъде още по-голям бич",смятат превозвачите.
Коментари