Нищят корупцията в Благоевград
Втори ден изнасят доклади и дебатират как да се изкоренят корупционните практики във всички сфери у нас.
Министри, конституционни съдии, образователни специалисти и преподаватели в ЮЗУ са на конференция в базата на Югозападния университет в парк "Бачиново".
Форумът бе открит от вътрешния министър Младен Маринов вчера. Заедно с него пристигна Иван Гешев, чиято кандидатура за главен прокурор предстои да се прегласува в четъвъртък във ВСС.
Сред участните в конференцията са министърът на образованието Красимир Вълчев, омбудсманът Диана Ковачева, председателят на Конституционния съд Борис Велчев.
Иван Гешев обяви преди форума, че че се цели съзнателно дестабилизация на прокуратурата и институциите.
"Просто някои хора се страхуват от закона. Тези, хора, които са засегнати от действията на прокуратурата по прилагането на закона търсят някаква възможност. Възможност да се провали процедурата и кандидата за нея. Силно се надявам, че не се цели съзнателно дестабилизаиране на прокуратурата и институциите, както и на цялата правоохранителна система, надявам се, въпреки че почвам да имам съмнения вече. Ценното на тази конференция е, че хората на науката и практикуващите юристи могат да обсъдят изключително важни за цялото общество и за страната въпроси, да стигнат до предложения, до дискусия и включително до идеи за промени в законодателството, които биха подобрили нещата в посока противодействие на престъпленията", коментира каза Иван Гешев.
Противодействие на корупцията и зашита правата на човека, международен опит в методологиите при разследване на корупционни деяния в органите на държавната администрация, оптимизиране на системата от мерки в МВР, правни и извънправни механизми за превенция на корупцията и запазване на правата на пострадалите от престъпление за сметка на привлечените към наказателна отговорност, бяха дискутирани в първия ден от научната конференция.
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев изрази готовност да подкрепи ЮЗУ „Неофит Рилски“ в подготовката на различни учебни помагала и средства за превенция и противодействие на корупцията в Република България.
Важността на форума подчерта и деканът на Правно-историческия факултет доц. д-р Николай Марин. В приветствието си той отбеляза, че само преди няколко дни Правно-историческият факултет е получил най-високата оценка от Националната агенция за оценяване и акредитация – 9,13 за професионално направление „Право“.
Коментари