Осветлиха странни назначения на съдебни шефове в Благоевград и Сандански
От Български институт за правни инициативи осветлиха особенните случаи с назначенията в Окръжен и Районен съд-Благоевград.
"Повече от 12 години продължават нерешените проблеми в съдебния район. Предишните състави на Висшия съдебен съвет пакетираха всички скандали в Благоевград с корупционен привкус, сериозни съмнения за случайно разпределение на делата, тенденциозно отношение на председателя на Окръжния съд в Благоевград към ръководството на Районния съд и неподходящи управленски решения като „междуличностни конфликти“ между конкретни съдии. В последните месеци напрежението в съдилищата в района отново се засили, но по всичко личи, че и този състав на Съдийската колегия възприема подход да не чува оплакванията и жалбите на съдиите в Благоевградския район и да взима спорни кадрови решения, които вероятно ще задълбочат проблемите за още пет години напред", сочат в публикация от Български институт за правни инициативи.
В последните няколко месеца стана ясно, че напрежението нито е потушено, нито има изгледи това да се случи. Периодично от заседанията на СК става ясно, че проблемите в Благоевград и районните съдилища в региона се задълбочават отново – членове на СК неколкократно посещават Благоевград и се срещат със съдии, в СК бяха получени оплаквания за организацията на работата и възражения срещу решения на кадровия орган. Изглежда обаче, че членовете на СК не успяват да си вземат поука от досегашните грешки на ВСС по отношение на кадровата политика в Благоевградския съдебен район.
Вижте част от анализа, без редакторска намеса:
"Нещо повече, някои от решенията на СК будят основателни притеснения, че и този състав на кадровия орган няма да успее да преодолее съмненията за задкулисно кадруване и ще репликира грешките на предходните състави. Предстоят няколко процедури за избор на административни ръководители в Благоевградския съдебен район, които сегашната СК трябва да проведе – за председател на Окръжния съд и Районния съд в града, насрочено е изслушването на кандидатите за председател на Районния съд в Сандански - за 15 февруари, а предстои и процедура за нов председател на Административния съд в Благоевград, където вече трета година е командирован бившият представляващ ВСС Димитър Узунов.
Две решения на СК вече белязаха предстоящите избори за Окръжния и Районния съд в областния град. На 22 юни миналата година СК определи [9]съдия Катя Бельова за изпълняващ функциите административен ръководител на ОС-Благоевград. Това се случи след като мнозинството игнорира решението на ресорната комисия – Комисията по атестирането и конкурсите (КАК), да предложи на СК съдия Росица Бункова за и.ф. председател. По време на заседанието председателят на КАК съобщава, че в комисията не е имало съгласие съдия Бельова да бъде определена за и.ф. председател. Заради това КАК е изпратила писмо до окръжните съдии в Благоевград с въпрос кои от тях са съгласни да поемат временно ръководството на съда. В КАК не събира мнозинство и предложението един от заместниците на Бельова – съдия Лилия Масева да поеме ръководството до избор на титулярен председател. Затова КАК предлага на СК да определи най-старшата съдийка – Росица Бункова за и.ф. административен ръководител.
Възражение по време на заседанието на СК по проекто-решението прави председателят на Върховния административен съд (ВАС) Георги Чолаков, който припомня, че членове на СК са били на среща със съдии от районния и окръжния съд в Благоевград. Традиционно (както в последните 10 години) той говори за „междуличностни отношения“ между съдиите и не е съгласен вината за конфликтите да се хвърля на съдия Бельова. „Вие смятате ли, че с това решение ние в момента директно казваме: „Виновна е Бельова". Ами ако не е така? Има и още нещо, което също е много важно. И после присъствахме на едни други разговори, където се установи, че проблемът тръгва от районен съд, а не от окръжен съд, също със съдии, които са били в този колектив“, мотивира се Чолаков. Подобни аргументи изразява и Драгомир Кояджиков. Възразява Атанаска Дишева, която казва, че има чувството, че са присъствали на различни срещи. „Председатели на районни съдилища, забележете, не един от председателите на районните съдилища споделиха, че на практика няма комуникация, вербална комуникация с вече бившия председател… на окръжния съд, че се комуникира само със заповеди, че тя дори не ги поздравява“, посочва тя и допълва, че определянето на съдия Бельова за и.ф. след два ръководни мандата, в които проблемите в Благоевград не са разрешени, е „изключително недалновидно“. Изказването на Олга Керелска е в същия дух: „Това, което в КАК се опитахме да предложим, е с цел начело на ръководството да излезе макар и временно като изпълняващ функциите един неутрален човек, който би могъл да успокои обстановката“, заявява тя. От думите ѝ става ясно, че един от сериозните проблеми е кадровият дефицит в РС-Благоевград, поради командироване на съдии в Окръжния съд. По думите ѝ районният съд работи с „почти половината щат“.
Председателят на ВКС Лозан Панов също се обръща към колегите си: „Казвате, че нищо не е направено до този момент, познават се проблемите и ако направим този акт от наша страна, няма ли да помогнем за задълбочаването на проблемите, а не за тяхното решаване?“.
Чолаков и Вероника Имова се позовават на взетото през 2018 г. принципно решение на СК за и.ф. председател да се назначава досегашният административен ръководител на съда до избор на титуляр. „И на мен ми се струва, че трябва да запазим етичен тон и коректност, и да не навлизаме в битовизмите, да оставим решаването на проблемите за в бъдеще, след като вече и Висшият съдебен съвет се е намесил по някакъв начин, но ми се струва, че най-неутрално и съблюдаващо нашата практика е да си приложим нашата практика“, аргументира се Имова. Атанаска Дишеав пита: „Ще направим както се казва още един път от същото… Как ще помогнем на съдиите и на доброто функциониране на окръжния съд, на районните съдилища?“, в опит да убеди колегите си да подкрепят предложението на КАК. В крайна сметка мнозинството игнорира предложението на ресорната комисия и определя съдия Катя Бельова за и.ф. председател на съда до избиране на титулярен административен ръководител. А в течащия конкурс за председател на ОС-Благоевград единствен кандидат за поста е съдия Петър Узунов – съдията, определен преди години от бившия вече председател на съда да разпределя делата в Гражданското и Търговското отделение.
Още по-необяснимо е решението на СК от 26 октомври миналата година, с което мнозинството определи за временен председател на Районния съд в Благоевград съдия Гюлфие Яхова.
Решението предизвиква бурни спорове сред членовете на колегията. Причината е в процедурните хватки и несъобразяването с волята на мнозинството от съдиите в районния съд. Досегашният председател на съда Вера Коева е декларирала, че не желае да бъде определена за шеф, несъгласие е постъпило и от съдия Екатерина Николова, която е втората по старшинство в съда.
). Ето защо КАК предлага за и.ф. председател да бъде определен следващият по старшинство съдия – Калинка Иванова, която е подкрепена от мнозинството от колегите си. Думата на заседанието на СК обаче взима отново председателят на ВАС Георги Чолаков, който докладва, че предишният ден е пристигнало писмо от петима съдии (от общо 13) от РС- Благоевград, с което предлагат за временен ръководител на съда да бъде избрана съдия Яхова и той ще подкрепи нея. Дребна подробност е, че според регистъра на командированите магистрати (актуален към юни 2021 г.) съдия Яхова е командирова със заповед от май 2020 г. на председателя на САС в Окръжния съд в Благоевград.
На следващите заседания на Съдийската колегия става ясно, че съдии от районния съд са подали възражение срещу взетото от колегията решение съдия Яхова да оглави временно съда. Дишева и Керелска отново предлагат решението да бъде отменено, но предложението не събира подкрепа. От колегията решават да препратят жалбата на съдиите до ВАС. Няколко месеца по-късно съдия Гюлфие Яхова подава документи за конкурса за административен ръководител на РС Благоевград и към този момент е единствен кандидат за поста.
А междувременно избухва и напрежение в Районния съд в Сандански. През месец ноември е получено писмо от съдии с оплакване, свързано с управлението на съда от председателя съдия Стойка Янева. В края на ноември членовете на СК посещават на място съда, за да проведат среща със съдиите. Докъде ще стигне напрежението там предстои да стане ясно – за 15 февруари е насрочено събеседването за избор на председател на РС- Сандански, като за поста кандидатстват Стойка Янева и съдия Рая Манолева. Манолева е сестра на бившия зам-министър на икономиката Александър Манолев - подсъдим за източени европейски средства, вложени в къщата му за гости и санкциониран по закона "Магнитски".
Едно е сигурно – странните кадрови решения на СК от последните месеци, някои от които взети в разрез със собствените правила на колегията и с игнориране на волята на съдиите, повдигат изключително сериозни съмнения, че лидерските позиции на съдилищата в този район са плод на задкулисни уговорки, избори всъщност няма, а процедурата е сведена до потвърждение на вече взето на друго място решение. За съжаление, последствията ще се понасят не само от съдиите, но и от гражданите, които разчитат на обективно и справедливо правосъдие.
Коментари