Отчетоха напредък в образованието, но липсват учители
Образователният министър Красимир Вълчев събра учители, местни управници и депутати в Благоевград.
В зала "22 септември" дебатираха проблеми в образователната система. "Вие сте армията на терен", поздрави Вълчев.
Обсъдено бе и преминаването на училищата на едносменен режим.
"Предимствата на едносменния режим са безспорни. В някои населени места има освободени сгради, но има и десетки градове с недостиг на сграден фонд. Надявам се, че ще се осигурят целеви средства за тази инициатива – за доизграждане на съществуващи постройки и за изграждане на нови", коментира министър Вълчев.
"Ние осигурихме допълнителни средства за по-отдалечените детски градини и училищата, където има проблеми. За в бъдеще предизвикателство пред нас ще бъде осигуряването на учители", каза Вълчев.
"Трябва да се направи така, че учителите да имат интерес и към образователните институции в по-малките населени места. Общото увеличение на заплатите се надяваме, че ще мотивираме и по-младите хора да станат учители, но това не е единственото, което правим", посочи Вълчев.
"В дългосрочен план най-голямото ни предизвикателство е да обезпечим системата с педагогически кадри", заяви министър Красимир Вълчев. "Заради възрастовата структура не само в педагогическите професии, но и в работната ни сила като цяло през следващите години и десетилетия хората, които ще навлизат в пазара на труда, ще бъдат едва 2/3 от тези, които ще се пенсионират. Това означава повсеместен недостиг на кадри във всички сектори", коментира министър Вълчев.
Според него това, което трябва да направим като образователна система, е да не се допусне нито едно дете от системата на образованието.
"Знанията и уменията, които придобиват, да са в съотвествие с потребностите на обществото и пазара на труда", допълни министърът. По думите му социално-икономическото ни развитие зависи до голяма степен от образованието и от политиките, които се правят заедно с общините", подчерта ресорният министър.
"Взехме това важно бюджетно и политическо решение да увеличим възнагражденията на учителите, защото най-много разчитаме на тях, за да се справим с тези предизвикателства. Днес най-голямата загуба на национален капитал е миграцията на българите. Добрата новина е, че тази миграция намалява с увеличаването на доходите. Най-голямата модернизация в образованието е учителят да се чувства свободен, да проявява креативност, да провокира интереса на децата, а не да препуска през учебника", заяви Вълчев.
Гражданският диалог под мотото "Европа в нашия дом“ бе организиран от ГЕРБ. В дискусиите се включиха кметът Аанас Камбитов, губернаторът Бисер Михайлов и образователният шеф в Пиринско Ивайло Златанов.
Коментари