Отмениха давността за престъпления на БКП функционери

14/10/2016 15:05 0 Коментирай

Конституционният съд отмени премахването на давността за преследването някои престъпления, извършени от висши функционери на БКП от 1944-та до 1989 година.

С решение, взето с 11 на 1 гласа, като против е бил Филип Димитров, за противоконституционни са обявени чл. 79, ал. 2, т. 2 от Наказателния кодекс и на §35 и §36 от Закона за изменение и допълнение на НК, обнародван миналата година.

Трите разпоредби бяха атакувани в КС от главния прокурор Сотир Цацаров.

С тях, освен че отпада давността за някои деяния на висшите функционери на БКП, се регламентира, че това ново правило се прилага за престъпления, за които тя вече е изтекла. Нещо повече - предвижда се делата, които са прекратени заради изтекла давност да бъдат възобновени.

Главният прокурор видя серия от проблеми, до които ще доведат трите разпоредби – погазване на права, дискриминация и правораздавателен хаос.

Един от аргументите на Цацаров е, че Конституцията предвижда, че по давност не се погасяват преследването и наказването само на престъпления против мира и човечеството.

Според Цацаров, трите текста в НК противречат и на принципа на правовата държава. Освен това те влизат в противоречие с чл. 2 от НК и правилото за приложението на по-благоприятния за дееца закон. "Неограничената с изрична норма възможност да се извърши позоваване на принципа на действие на стария по-благоприятен закон, който вече е довел до предпоставките по чл. 24 ал. 1, изр. 1, пр.2 НПК, вр. с чл. 80 НК, би предизвикала блокиране на прилагането на §35 и §36 ПЗРИДНК. Следователно, налице са взаимоизключващи се разпоредби в един и същ нормативен акт, което е ярко противоречие с принципа на правовата държава", мотивира се в искането си главният прокурор.

Той изтъкна и аргументи за неяснота за кръга от субектите, спрямо които ще се прилага правилото за изключена давност, тъй като не може да се определи какво стои зад "членове на ръководни органи на Българската комунистическа партия, както и от трети лица, на които са възложени ръководни длъжностни или партийни функции". Както и че е недопустимо обратно действие на закон, с който се установява състав на престъпление или се увеличават наказанието и другите санкционни последици.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Социално

новини благоевград facebook