Поругават паметта и костите на военни в Петрич
Кощунството с костите и паметта на български войници, погребани в Петрич преди десетилетия, продължава.
Заровените в част от гробищния парк в южния град са 84 герои, дали живота си през Втората световна война, заяви Недка Георгиева, чийто свекър е един от тях.
Георгиева води вече втора година битка с Община Петрич, след като разбрала, че в гробовете на военните се полагат цивилни от Петрич. Голяма част от занемарените места в парка на южния град са продадени, но от Общината заявяват, че това е станало през годините и настоящата власт не носи никаква отговорност.
"Преди 2 години започнах една борба с Общината за възстановяване на Военно гробище, където са погребани 84-ма войника дали живота си за България. Гробове им са продадени, като са извършени погребения върху тленните останки на войниците. Това го преглътнахме, да, но няма как да се възстановят. Предприели сме всички действия за почване на процедурата, която ще отнеме време. Писах до омбудсмана Мая Манолова, до Министерство на отбраната, Областната управа в Благоевград и до президента. Отговорът от общинарите в Петрич е, че са изтекли санитарните норми и по този повод се извършват нови погребения", коментира Недка Георгиева.
Тя е категорична, че няма да спре да се бори срещу това срамно за България кощунство.
По своя инициатива Недка Георгиева е открила план на Българското военно гробище от 1944 година, от който ясно личи разположението на гробните места, определени за българските войници.
"На мястото на военните гробове изникват нови – граждански, а парадоксът не е един – новите тленни останки се полагат върху тези на българските войници. А на метри от заличеното българско военно гробище се намира немското, което е добре поддържано със средства от Германия. Никой от работещите в гробищния в парк не знае къде можем да открием гробовете на българските войници", заяви Георгиева, която е от Добрич.
Нейното желание и това на други семейства е да се направят поне костница на загиналите герои.
От Община Петрич коментираха, че са запознати с проблема. Местните управници са сезирали съответните държавни власти. От Държавна агенция "Архиви" преди време ги уведомили, че при извършеното първоначално проучване не е открит списък със загинали или картографски материали, свързани с военно гробище в Петрич.
От месец август миналата година са им обещали финансова подкрепа и вписване в регистрите на "Военни паметници", но това е останало само голо обещание.
Коментари