Предрешават ли управляващите кметския вот?
Депутатът Николай Бошкилов, който вече е член и на Комисия за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата, изрази опасения от машинации преди местния вот.
"Отмяната на машинното гласуване доказва за пореден път, че ГЕРБ и управляващата върхушка феодализират управлението на държавата. Ние обаче няма да позволим мачкане на опозицията и незачитане на правото на избирателите", заяви червеният депутат от Благоевградско Николай Бошкилов.
"Искането за промени в Изборния закон, два-три месеца преди местните избори, цели объркване на хората и ги демотивира да участват активно във вота за местна власт. Казват, че машинното гласуване е скъпо. Не пресметнаха ли това преди евроизборите, когато бе решено, че на местния вот ще има 6 000 машини за гласуване във всички секции в страната", попита народният избраник Бошкилов.
"Опитът да се премахне машинното гласуване е гаранция, че ГЕРБ и коалиционните им партньори, се готвят за фалшификация на предстоящите избори, подправяне на резултатите, което е антидемократично, против правовата държава и ние последователно отстояваме въвеждането на машинното гласуване. Ако се отмени, то това неминуемо ще позволи да се извършват манипулациите в протоколите, които се нанасят от членове на секционните избирателни комисии. На последните избори лъсна точно тази измамна схема- видя се, че не машините грешат, а цели секционни комисии, които натаманяват резултата в полза на определана партия или кандидат. Няма друга европейска държава, която винаги преди избори да променя по няколко пъти изборното си законодателство", каза социалистът Николай Бошкилов и пропомни - Когато БСП напуснахме парламента заради промените в Изборния кодекс, самите управляващи гласуваха и приеха този изборен закон, а сега какво налага, няколко месеца преди местния вот, да се променя. Явно се цели манипулация на местния вот, който се характеризира и със своята сложност.
Благоевградският депутат коментира и скандалния законопроект за домашните любимци. По настояване на Бошкилов и неправителствени организации, продстоят корекции в разглеждането на промените на второ четене в пленарна зала.
"За да бъде ефективен този закон, освен драстичните глоби за собственици на кучета, които не спазвят правилата, са крайно наложителни и драстични санкции спрямо представители на институциите, които не осъществяват контрол. Поправяме закони, които не се спазват. Колкото и да се увеличи глобата за безотговорните стопани, нищо няма да се промени, ако няма кой да изпълнява контрол върху прилагането на закона. Около това предложение се присъединиха и неправителствени организации", обясни Бошкилов.
"Чета иронични коментари, че полицаите щели да ходят с кантарчета по улиците и парковете. Хората не са разбрали правилно текстовете в закона. Намордникът не е задължителен за всички кучета, а само за тези, които са агресивни. Преценката за това е на собственика. Разделението на кучетата "под" и "над" 5 килограма, цели облекчение за притежателите на по-малки кучета. При спор за теглото на съответното куче, ще се гледа паспортът му - ако любимецът наистина е под 5 килограма, актът от 300 лева ще отпада", поясни народният избраник, след решението на Земеделската комисия в 44 НС.
Коментари