Прекроиха глобите за обида и клевета
Депутатите одобриха днес поправки в Наказателния кодекс на първо четене.
Промените бяха провокирани от редица осъдителни решения срещу България в Европейския съд по правата на човека, с които са били установени нарушения на свободата на изразяване на мнения.
Намалиха глобите по дела за обида и клевета. Особено несправедливи са били по производства срещу журналисти, съдени за клевета заради свои статии.
В момента обида се наказва с глоба от 1000 до 3000 лева. За клевета санкцията е от 3000 до 7000 лева. Със законовите промени минималните прагове отпадат. Също така, намалят се санкциите за обида и клевета на длъжностно лице или представител на обществеността – долният праг за обида пада от 3000 на 500 лева, а за клевета – от 5000 на 1000 лева.
Парламентът гласува и друга група промени в кодекса, с които се утежняват наказанията за редица престъпления по расистки или ксенофобски подбуди – отвличане, оскверняване на религиозен храм или надгробен паметник. Предвижда се наказателна отговорност и за публично оправдаване или отричане на престъпления, извършено по начин, който може да подбуди към омраза или насилие срещу етнически, религиозни, расови и други групи.
Надежда Йорданова – депутат от ДБ и бивш правосъден министър, изтъкна, че българските данъкоплатци са принудени непрекъснато да плащат – до милион на година, защото страната ни не може да приложи адекватно европейските стандарти за правата на човека и основните свободи. Проектът, засягащ обидата и клеветата, не развързва ръцете на журналистите да клеветят публичните личности, а позволява на съда да направи по-добра преценка при такива дела, изтъкна Йорданова. А вторият проект дава по-добри възможности за противодействие на престъпления по расистки и ксенофобски подбуди.
Настоящият правосъден министър Крум Зарков също напомни за десетките осъдителни дела срещу България, при това по силата на международни конвенции, които ние сами сме ратифицирали. „Няма ненаказуемост. Такова нещо няма! Това, което променяме, е, че длъжностните лица нямат по-голяма защита от нормалните лица“, обясни той поправките за обидата и клеветата. Зарков напомни, че политици и други властимащи използват досегашните текстове от Наказателния кодекс, за да атакуват журналисти и така да им затворят устата. „Тази стъпка, която правим, не е нищо повече от нормалното развитие на нашата държава“, обобщи Зарков, цитиран от Сега.
Коментари