Приканват партии да атакуват ЦИК по казуса с Пеевски и Карадайъ
ДБГ призовава участвалите в евроизборите партии да сезират заедно Конституционния съд за незаконно решение на ЦИК, посочва в отворено писмо председателят Димитър Делчев.
Касае се за обявяване на евродепутатите от ДПС.
"Това ще покаже кой има кураж да извади #КОЙ от българския парламент", коментира Димитър Делчев.
"На 31 май ЦИК не съобщи имената на Мустафа Карадайъ и Делян Пеевски от ДПС, които бяха редовно избрани. Посочиха следващите от листата на партията, а именно Атидже Алиева и Искра Михайлова – Копарова. Комисията мотивира решението си с оттегляне на съгласието на първите двама да бъдат обявени. Движение България на гражданите счита, че въпросното решение на ЦИК е порочно поради противоречие с Изборния кодекс, Конституцията на Република България и нормите на Европейския съюз, които касаят избора на членове на ЕП. ЦИК наруши закона като обясни по-късно, че Мустафа Карадайъ и Делян Пеевски са заявили пред Комисията, че се отказват да бъдат евродепутати", сочи Димитър Делчев.
В Изборния кодекс обаче не е предвидена подобна процедура на отказ, след като кандидат за евродепутат е участвал в изборите и е бил избран, се казва в писмото.
В писмото си ДБГ уточнява, че не може да се отрече правото на избран за член на Европейския парламент да се оттегли. Заявлението обаче следва да се подаде пред Европейския парламент до 7 дни преди датата на първото му заседание. Факт е, че междувременно за г-н Карадайъ и г-н Пеевски ще възникне несъвместимост с качеството им на български депутати, което може да доведе до изваждането им от Народното събрание. С решението си от 31 май 2019 г. ЦИК е иззела незаконосъобразно тази функция на Европейския парламент.
ДБГ припомня, че според Изборния кодекс резултати от вота за български представители в ЕП могат да се обжалват в 7-дневен срок след обявяването на имената на избраните евродепутати. Достатъчно е само един от участвалите в изборите за Европарламент да подаде жалба до Конституционния съд, за да бъде разгледан казусът с незаконосъобразното решение на ЦИК. Срокът за обжалване изтича на 7 юни.
"Изборният кодекс предвижда 4 основания за предсрочно прекратяване на пълномощията на избран член на Европейския парламент. Според чл. 391 от ИК това са: подаване на оставка, смърт, установяване на неизбираемост или несъвместимост. В конкретния случай Централната избирателна комисия е приложила процедура, която не е предвидена в нито един български или европейски закон, а е измислена от самата комисия", категоричен е Делчев.
Коментари