Родители разкриха защо се бърза с райониран прием на първокласници

Въвеждане на районирания прием на първокласници наесен е заради европейски проект. Той е на стойност 392 432 лева.
Подписан е през март от Община-Петрич, като участници в "Споделяме общи мечти и успехи в мултикултурна среда" са две петрички училища с предимно ромски ученици, разкриха родители и педагози в южния град, които с недоумение питат - толкова пари ли струват децата им.
"Днес се обръщаме към вас не просто с позиция, а с дълбоко възмущение и категорично несъгласие с действията на кмета и управляващото мнозинство в Общинския съвет. През последните седмици станахме свидетели на тревогата на над 70 процента от анкетираните жители, които търсят помощ – объркани, разгневени и разтревожени за бъдещето на децата си - без ясна информация, без разяснителна кампания и не на последно маста, без да се чуегласът на хората в Петрич и населените места. Кметът твърди, че това се прави в името на закона – заради „две неправомерно приети деца”, „изкуствен елит“ или „едно дете, останало извън желаното училище. но питаме – ако това са били причините, къде бяхте през последните 10 години, през които управлявате? Как така чак сега открихте „проблема“? В тези 10 години практиката винаги е била такава. Недейте да обвинявате директорите, които вие назначавате", публикуваха в социалните мрежи петричани.
Проектът „Споделяме общи мечти и успехи в мултикултурна среда" е официално публикуван в Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС - ИСУН. "И точно дни след подписването му – изведнъж се оказва, че няма време, че трябва спешно да се въведе райониране. Не защото има нов закон – той е от 2016 година. Не защото няма изготвена система за райониране – има от 2020 година в Петрич, но не се прилага, а защото проектът трябва да се реализира. За да се „усвоят“ средствата, трябва да бъдат изпълнени определени индикатори", са коментарите в Петрич.
"Въпрос: Ще бъде ли необходимо да бъдат групирани деца от български и ромски произход, за да се формира правилно съотношение за постигане на „мултикултурна среда? Ще участват ли децата в „клубове по интереси“, в които ще пеят, танцуват и изучават ценности и култура които са външни за тях, с цел повишаване на мултикултурната диалогичност? Звучи добре на хартия, но дали е приложимо, когато родителите са в пълно неведение и нямат доверие на управляващите и образователната система в Община Петрич. Питаме: съгласни ли сте децата на Петрич – ромчета или българчета – да бъдат използвани като инструмент за "усвояване" на евросредства? Защо никой не каза истината на родителите? Защо този проект се прикрива, вместо да бъде открито представен и обсъден с обществото? Защо най-яростните защитници на „спешното” райониране са директорите на СУ „Антон Попов“ и СУ „Никола Вапцаров“? Защото именно техните училища са преки партньори по проекта, заедно със Средно училище "Свети Пайсии Хилендарски" в село Микрево. Те ще получат част от тези близо 400 000 лева, докато родителите се питат къде ще учат децата им", гневят се дори и петрички учители.
Публикуваме още от позицията:
"Децата не са разменна монета, не са средство за печалба, не са "жива стока", която ще местите по параграфи и графики. Никой не е против закона, но не по този начин - задкулисно и в името на пари. И не без съгласието и знанието на родителите. Затова предлагаме незабавна временна промяна в критериите, която ще позволи на всички деца тази година да кандидатстват равнопоставено. През следващата – с време, информираност и обществен дебат – да се изработи работеща система, която да отговаря и на закона, и на интересите на хората. Нека всеки се запита:
• Защо се бърза точно сега?
• Кой има полза от тази схема?
• Къде изчезнаха „прозрачност“, „диалог“, „отчетност“?
Ние сме на страната на хората и няма да позволим гласът им да бъде заглушен.
Защото бъдещето на децата НЕ се договаря тайно. То се гради с доверие", казват петричани.


16 фирми се състезават за обществени пари в Благоевград


Коментари