С мобилно приложение следят бракониери в горите

27/08/2020 18:02 0 Коментирай
Снимка архив Снимка: архив

Пуснаха мобилно приложение за подаване на сигнали за незаконни дейности в горите.

Приложението „Спаси гората“ може да се изтегли безплатно от Google Play. Чрез незаконния добив на дървесина сивият сектор в горското стопанство у нас генерира скрити приходи от около 150 000 000 лева годишно. Освен че водят до сериозни финансови загуби за държавния бюджет, нелегалните сечи влошават съществено производствените, водоохранните и природозащитни функции на горите.

Като част от работата си по опазването на горите природозащитната организация WWF разработи мобилното приложение „Спаси гората“. С негова помощ вече всеки може да подаде сигнал ако стане свидетел на незаконни дейности или природни бедствия в гората.

„Мобилното приложение позволява само с няколко кратки стъпки да бъде подаден сигнал до компетентните органи при съмнения за незаконни дейности в горите. То е предназначено за публично ползване от всички хора, загрижени за опазването на дивата природа. Разработването му беше подкрепено от Изпълнителна агеници по горите (ИАГ) и се превърна в обща инициатива за борба с нелегалната дейност в българските гори“, разказва Нели Дончева, главен експерт в отдел „Гори“ на WWF. Сигналите ще постъпват автоматично в звеното на системата 112 към ИАГ и на специално създаден за тази цел електронен адрес. В същото време те ще се визуализират и на публичната платформата за горите на WWF – gis.wwf.bg.

Приложението дава възможност за подаване на три типа сигнали - за незаконна сеч, за камион с незаконна дървесина и за природно бедствие. След избора на сигнал, системата напомня да включим GPS-а на мобилното устройство, за да се посочи точното местоположение. Налична е и опция за прикачване на медийни файлове като снимки, видео или звукозапис. 

Ако поради липсата на интернет покритие не може да се изпрати сигнал в момента, това може да стане на по-късен етап, като в този случай трябва да използва опцията „Запази“. Бутонът „Изпрати сигнал“ е последната стъпка от процеса.

Според анализа на WWF върху незаконния дърводобив от 2018 г. обемът на нелегалната сеч в България достига 2,4-2,7 млн. плътни куб. м. годишно или между 1/4 и 1/3 от общия добив. Проучването разкрива, че основните незаконни дейности са свързани с отсичането на дървета без горска марка, извършването на сечи без разрешително, транспортирането на дървесина без съответния документ, както и манипулирането на количеството или качеството на добития материал.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Социално

новини благоевград facebook