Сеч на огромни дървета, заменят ги с кълбовидни акации
Започва поетапно премахване на големи и опасни за хората дървета. Гражданите ще бъдат уведомявани предварително, за да няма инциденти, а също така спекулации и напражение. Решението за санитарната сеч е на отдел "Екология" в Община - Кюстендил. Действията са съгласувани с екипа на градоначалника Петър Паунов на традиционен онлайн брифинг.
"Големите кестени се чувстват чудесно в паркове, както е в парка пред Общината или пред банята и големи зелени пространства. Те няма как да се чувстват комфортно близо до къщите. Кореновата система е увредена от многобройните интервенции. Тези големи дървета не повреждат само настилката, но огради и къщи, за това са и многобройните сигнали. В никакъв случай няма да застрашим зелената система, защото всички ние, включително тези млади колеги, които отглеждат децата си тук, заслужаваме да продължим да дишаме този чист въздух. За това грижата ни е обогатяването на зелената система, но с подходящи видове за градска среда, както споделиха колегите- кълбовидни акации, кълбовидни шестили. Колегите работят има план, система и звено, което се грижи специално за озеленяването", увери публично кметът Паунов.
"Безопасността на нашите съграждани налага премахването на големи дървета, включително на улица „Бузлуджа“ и е необходимо, тъй като цялата растителност в централната градска част и не само е доста остаряла- над 80 годишна. Дърветата са изключително големи и в голяма част от тях се наблюдават гнилостни процеси. Те са подходящи за паркова среда, а не за градски условия в близост до преминаващи хора и жилищни сгради. Основното нещо, което гражданите няма как да видят е това, което се случва с кореновата система на всички тези дървета. Това са инфраструктурни процеси, като многократни разкопавания с различна цел- например ВиК, Овергаз, асфалтиране. На нас за съжаление се пада тежката задача поетапно да започнем подмяна на тази растителност. Наистина изглажда стряскащо, когато се махат такива големи дървета, хората виждат здрави дънери, но не виждат всичко останало", подчерта специалистката по озеленяване в Кюстендил Мария Георгиева.
"За четири години са засадени над 400 дървета в града. От началото на тази година, през пролетния сезон, сме засадили 30 кълбовидни акации, като това е видът и визията, която ще се цели в бъдеще. Като дали ще бъдат точно акации, или някакъв друг вид, подходящ за градски условия, които да замени всички тези високи, големи, потенциално опасни дървета с доста напреднала възраст. Това е процес, който ще отнеме много време и се работи поетапно. Хората не виждат тежката задача, която ни се пада, а само премахването на големите дървета", посочи Петър Паунов.
Коментари