Снимат с дрон крадци на вода
Служители от ВиК наблюдават с дрон и заснемат от въздуха нерегламентирано ползване на вода, както и състоянието на съоръженията по мрежата.
Стремежът ни е да се пресичат нелегалните практики, които водят до влошаване на качеството на услугата и ощетяват коректните потребители, изтъкнаха от ВиК-Благоевград.
Водното дружество разполага и със специални мобилни камери за видеодиагностика и инспекция на тръби и канали. Тези специализирани уреди са изключително полезни не само за установяването на повреди и запушвания, но и за засичането на нелегални отклонения по мрежата. Незаконните байпаси могат да бъдат откривани изключително успешно на разстояние до 40 метра от границите на имота, каквато е дължината на кабела на камерата.
„Надяваме се да се приеме закон, в който кражбата на вода да се третира като престъпление“, категорични са от дружеството, което е отговорно за водоснабдяването на над 200 000 абонати от Благоевградска област.
От компанията се борят и с един постоянен проблем, който става особено остър през летните месеци с настъпването на засушаването – използването на питейна вода за непитейни нужди. Традиционно през лятото общинските кметове издават изрична заповед, забраняваща използването на питейна вода за поливане на зелени площи, цветни и зеленчукови градини, измиване на тротоарни настилки, дворове, моторни превозни средства, балкони и др., но тя невинаги се спазва.
Една от иновативните мерки, приложена вече на редица места по ВиК мрежата в областта, е монтирането на регулатори на налягането. „Регулирането на налягането е мярка, инвестициите в която се възстановяват много бързо чрез получените ползи, предимно от намаляването на загубите на вода и авариите“, информираха от ВиК.
Преди години бе реализира проект в квартал "Струмско" в Благоевград, който осигури икономия от близо 30 литра на секунда пречистена вода. Това се получи чрез намаляване на загубите от водопроводната мрежа, от една страна, и от друга – предотвратяване на преливането на пречистена вода през водоизточника „Деански ливади“. Същевременно с това намаляха с 50% и авариите.
Във високата зона на Разлог също бе монтиран регулатор, в резултат на което средният разход на вода бе намален от 1600 на 800 куб. метра на ден. Подобен проект бе реализиран и в Симитли, като ефектът е също близо наполовина намаляване на загубите на вода и авариите.
Коментари