Сребърен обол излезе от Хераклея Синтика
Ново откритие допълва историята на античния град Хераклея Синтика край петричкото село Рупите.
Находката е сребърен обол, с изображение на Месамбрия Понтика. Монетата е намерена от археолозите в сондаж с дълбочина над 5 метра в границите на форума на Хераклея Синтика.
Сребърният обол е много ценен, защото е най-ранната монета, намирана на този обект.
Монетата е достатъчно добре запазена, за да се види изображението на коринтски шлем от лицевата страна – такива оболи са циркулирали активно в периода 450 година преди Христа.
"Монетата е отпреди Филип II и основаването на Хераклея Синтика през втората половина на IV век, коментира ръководителят на разкопките в Рупите доцент Людмил Вагалински.
"Открихме я сред масивни камъни, над избила подпочвена вода, отгоре има горял пласт. Засега не сме сигурни как да тълкуваме находката, но една от възможностите е тя да свидетелства за активността на синтите и евентуално за съществуването на тяхно селище на това място, преди идването на македоните", смята Вагалински, цитиран от Археология България. Синтите са отбелязани мимоходом от древногръцкия военачалник и историк Тукидид като вероятно самостоятелно и независимо племе, останало встрани от похода на одриския цар Ситалк срещу Пердика.
Припомняме, в началото на този месец в Хераклея Синтика бе открита и друга безценна монета. До момента в света са известни 18 такива бронзови монети. Сечена е по времето на император Хедриан и към края на управлението на Траян от 110-та до 130 година. На гърба на монетата пише epi strimoni около кривака на Херакъл. На лицето има македонски щит. На периферията й пише heraklioton.
"Това е монета на хераклейците, които са населявали долината на река Стримон - днешна Струма. Била е в обръщение дълги години", съобщиха от петричкия музей, където до дни експонират изключително рядката монета.
Коментари