Съдят фалшиви фермери, ощетили държавата
Благоевградската прокуратура освободи от наказателна отговорност бенефициенти на ДФ "Земеделие".
Е. Бунцева, излъгала държавата, че отглежда крави по програма, ще има само административно наказание "глоба".
Бунцева, която е от якорудското село Бунцево, декларирала пред ДФ "Земеделие" в Благоевград, че отглежда 10 млечни крави и 35 зайки в животновъдна ферма край село Бунцево.
През юни 2015 година обвиняемата Бунцева решила да кандидатства по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г., за да получи средства от фондове предоставени от Европейския съюз на българската държава. За тази цел тя потърсила помощ от фирма за консултантски услуги „А. – ММ И.“ ЕООД, управлявана от неин братовчед, като бил сключен съответен договор.
След като събрала всички изискуеми документи, Е. Бунцева лично подала заявление за подпомагане по подмярка „Стартова помощ за млади земеделски стопани“.
В съответния пункт тя декларирала, че стопанството й не е съсобствено или съвместно притежание с друго лице.
В действителност обаче, към датата на подаване на заявлението, в обекта нямало животни. По делото е било установено, че кравите били отглеждани не от кандидата Е. Бунцева, а от нейните консултанти в селскостопанска сграда в местността „Куртово“, област Пазарджик, а зайците - в плевня на нейни роднини в село Бунцево. Тези обстоятелства я изключвали от кръга на правоимащите бенефициенти, тъй като тя не отговаряла на предвидените изисквания за отпускане на финансова помощ.
Другото внесено от Окръжна прокуратура – Благоевград предложение по чл. 78 а от Наказателния кодекс за същото престъпление е по отношение на Л. Тодоров от село Лакатник, бенефициент по мярка „Модернизация на земеделските стопанства“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2007-2013 г. Целта на инвестиционния му проект била създаване на 150 дка трайни лавандулови насаждения.
През 2014 година между Тодоров и Държавен фонд „Земеделие“ бил сключен договор за отпускане на финансова помощ, съгласно който предоставяната субсидия била в размер до 50 процента от одобрените и реално извършени от ползвателя разходи, свързани с осъществяването на проекта. Първоначално одобрената безвъзмездна помощ била в размер 63 078 лева, а окончателната сума се определяла от Фонда след представяне на всички изискуеми за направените инвестиционни разходи документи. Ползвателят по така сключения договор се задължил да извърши инвестицията в срок до 15.09.2015 г.
С цел получаване на средства от фондове, предоставени от Европейския съюз, в Дирекция „Оторизация на плащанията по прилагане на мерките за развитие на селските райони”, отдел РРА-Благоевград, в качеството си бенефициент Тодоров представил неверни сведения в заявка за окончателно плащане. В документа той посочил, че извършил инвестиционни разходи, като за доказване на това обстоятелство, както за плащане от негова страна, приложил неистински документи – фактури и платежни нареждания.
Коментари