Тържества в Пиринско

06/09/2024 08:56 0 Коментирай

С тържества в Пиринско отбелязват 139 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия.

Церемонията в Благоевград е на площад "Георги Измирлиев". Пред паметния знак ще се попочитат героите, довели до обединение на нацията. Съединението е актът, с който на 6 септември 1885 година автономната област Източна Румелия се отцепва от Османската империя и се обединява с Княжество България, противно на решенията на Великите сили на Берлинския конгрес.

Честване има и в Сандански. Пред Паметника на загиналите във войните, намиращ се срещу сградата на Общината, полагат цветя в знак на признателност. В церемонията ще се включат и военнослужещи от Благоевград. 

Петричани отбелязват националния празник пред паметника "Загинали за родината". Организирана е музикално – поетичната композиция „Съединението – тържество на националния дух“, подготвена от възпитаници на ЦПЛР ОДК – Петрич. Ще бъдат положени венци и цветя в знак на признателност към святото дело.

В Разлог отбелязват 6 септември на централен площад „Преображение. В 11.00 часа, под съпровода на духов оркестър към Народно читалище „15 септември", Слово по повод Съединението ще изнесе директорът на Исторически музей – Христина Манова, а след това ще бъдат поднесени венци и цветя пред паметника на Васил Левски. В Банско отбелязаха годишнината в аванс. Снощи на площада в града се събраха десетки признателни банскалии. Тържеството ще се проведе пред паметника „Банско помни героите“. Тържества има в Гоце Делчев, в Симитли, Кресна и останалите населени места.

На 6 септември 1885 г. българските войски, разположени в околностите на Пловдив, начело с майор Данаил Николаев и отрядите на Чардофон Велики (Продан Тишков), влизат в града, обкръжават конака и арестуват областния управител на Източна Румелия Гаврил Кръстевич. Румелийското правителство е свалено. Провъзгласява се Съединението на Източна Румелия с Княжество България. В Пловдив е образувано временно правителство начело с Георги Странски, което поема управлението до пристигането на княз Александър I на 9 септември 1885 г. Ден преди това - на 8 септември 1885 г., княз Александър I с нарочен манифест утвърждава присъединяването на Източна Румелия и приема да бъде титулуван занапред като княз на Северна и Южна България.

След продължителна дипломатическа борба на 5 април 1886 г. в двореца Топхане в Цариград по време на Цариградската посланическа конференция (24 октомври 1885 г.-5 април 1886 г.) делегатите на Великите сили (Германия, Австро-Унгария, Франция, Великобритания, Италия, Русия) и Османската империя подписват Българо-турска спогодба (Топханенски акт), с която се признава Съединението на Източна Румелия и Княжество България.

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Социално

новини благоевград facebook