Възрастни хора виждат предимно бежанци в гранични села
Мигранти преминават близо до обезлюдени села в Югозапада. Възрастните хора, останали там, виждат предимно бежанци в населените места. Към момента няма регистрирани посегателства и сблъсъци с местните.
В кюстендилското село Горни Коритен, което е на метри от българо-сръбската граница, в самота, живеят в нищета десетина жители, разпръснати в отдалечени и труднодостъпни махали. 82-годишният Валентин Станоев е един от тях. „Минават бежанци, и скоро съм виждал, ама те тука една лампа, имаше лампи тука улични, намалиха та една да оставят тука, е това е площада тука, магазина, и за една лампа – икономии. Не смее човек и да излезе, да се покаже, като е тъмно. Виждал съм, ама от разстояние. Групи по 4-5 човека, виждал съм ги, ама не сега, скоро – преди 2 месеца съм виждал последно”, спомня Станоев пред камерите на Нова. Посегателства обаче от бежанците нямало, разказва ни възрастният мъж. Мигрантите понякога нощували в изоставени постройки, без да създават каквито и да е проблеми. Годините гурбет в Либия позволяват на Валентин да се разбира отчасти с мигрантите. Но до момента самотният жител на Горни Коритен не си е позволявал да се сближава с тях.
На 15 километра от Горни Коритен е общинският център Трекляно. Там хората мигрантски натиск в момента не усещат. „По едно време имаше, вече няма нищо. Справиха се граничните, вече оправиха всичко, направо от раз се справиха. Някакви канали си имат там техни, де да ги знам. Не, не, не, няма нищо нито разбито, нито откраднато, никой не се е оплакал по никакъв начин”, казва Илин Илинов, който живее в Трекляно. Хората край границата са категорични, че не биха застанали на пътя на мигрантите и не биха опитали да спират движението им. „Това не е София - да видиш някой, да креснеш и да викнеш, и да ти обърнат и други внимание. Да не го изям аз, да ни е по-спокойно”, признава Илин.
В полицията в Кюстендил няма сигнали за посегателства върху частна собственост от страна на мигранти в района на Трекляно. В района има засилено присъствие на патрули на граничната полиция, на които местните хора разчитат много.
Коментари