Юристи от ЮЗУ - Благоевград на поправителни изпити
Студентите с неправомерно признати изпити в ПИФ на Югозападния университет тудентите от Югозападния университет ще се явяват пак на изпити. Това е разпоредил образователният министър Галин Цоков.
Настоява се още комисия от благоевградското висше училище да изпълни всички държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността и професионална квалификация „юрист“ и да положат съответните изпити. Реакцията е, след като проверка на министерството установи над 130 нарушения в университета, в това число издадени фиктивни дипломи. Галин Цоков отговори по този начин на депутатката от Благоевград Цвета Рангелова, която е бивш възпитаник на ЮЗУ-Благоевград.
Припомняме, че до скандалните разкрития се стигна след жалби от страна на бившия преподавател Стефан Дечев. "Коригирани текстове с коректор, липса на оценки от изпити в главната книга, но въпреки това издадени дипломи за висше образование. Оценки от изпити без подпис или такива, под които се е подписал не преподавателят, който води учебната дисциплина", обяви Дечев преди месеци.
Ресорното министерство съобщи, че иска писмено становище от ректора Николай Марин за нарушенията. Той трябва да вземе писмени обяснения от отговорните за всички неподписани оценки, да спазва разпоредбите за дисциплинарни уволнения на преподаватели, да приведе документацията според изискванията.
Депутатът от „Възраждане“ Цвета Рангелова пише във въпроса си до Цоков, че е силно обезпокоена от изнесената информация от образователното министерство за нарушенията във висшето училище. Тя иска от министъра да ѝ бъде предоставена информация за проверката – кога се е провела, какви са нарушенията, предписанията и санкциите.
„В разговор с декана Марин, който сега е ректор, разбрах, че учебното заведение не разполага с протокол или доклад от цитираната от вашия пресцентър проверка, което поставя в изключително неблагоприятно положение преподавателите, студентите и обществеността на Благоевград, чиято емблема е ЮЗУ „Неофит Рилски“, пише Рангелова. В отговора си Цоков съобщава, че след проверката на място в университета ректорът е предоставил документи, които не са били представени пред комисията преди това. В просветното министерство е получено писмо от Марин, в което моли срокът за отстраняване на нарушенията да бъде удължен. В резултат срокът е променен от 15 март до 15 април.
По време на проверката комисията е установила 80 случая на нарушение на Закона за висшето образование и на Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността „Право“ и професионална квалификация „юрист“, съобщи образователното министерство през януари. Сред нарушенията са: обучение в съкратени срокове, преместване от друго висше училище от друга специалност, неспазване на продължителността на обучението, неспазване на хорариума по задължителните дисциплини, признаване на изпити от една образователно-квалификационна степен в друга.
Към вече обявените препоръки на министерството към ръководството на университета, от отговора на Цоков се разбира, че университетът трябва да изготви механизъм за спазване на Правилника за образователните дейности за изпитните процедури, вписването на оценките в изпитните протоколи, в главната книга и в дипломата. „Да се предвиди степенен контрол (поетапен) за верифициране на оценката по всяка дисциплина“, пише министърът.
Комисията от министерството препоръчва още ръководството строго да спазва Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността „Право“ и професионална квалификация „юрист“.
Dnevnik.bg
Коментари