Жертвите на тоталитарния режим влизат в учебниците
Показаха документални кадри за жертивите в в концлагера в Белене.
Те са част от пътуваща изложба, която е в Благоевград две седмици.
Експозицията е посветена на жертвите в най-големия лагер за политически противници на тоталитарния комунистически режим в България и разказва за случващото се там в периода 1949-1987 година.
Експозицията представя живота в концлагера "Белене". Създадена е от Михаил Маринов - председател на фондация „Остров Белене” , съвместно с Христо Христов, професор Евелина Келбечева, Георги Михайлов, Александър Кашъмов от фондация „Истина и памет” и Културен център „Евгений Босилков – Белене”, представен от отец Паоло Кортези. Тя гостува в Благоевград по инициатива на общинския ръководител на ГЕРБ Йордан Андонов.
„Благодаря на ръководството на ГЕРБ-Благоевград за поканата да представим нашата изложба. Задължен съм на ръководството на Общината за предоставената възможност и за това, че прие нашата експозиция в толкова приятна и топла обстановка“, каза разследващият журналист Христо Христов.
Христов разкри факти по темата и събирането на информация за създаването на изложбата и подчерта, че за първи път Министерството на образованието и Правителството одобряват информация от този исторически период да влезе в учебници от догодина.
Експозицията дава възможност на различните поколения да добият представа за това как е създаден концлагерът на остров Персин и робския труд, извършван от лагеристите. Показва насилието над лагеристите и карцера, в който са изтърпявали наказания. Паната представят и бита и условията, в които са били поставени въдворените. Пресъздадена е дневната дажба и глада в лагера, функционирането на женската част на лагера, организиран на съседния остров „Щурчето”.
На кадрите са запечатани образите на оцелелите горяни, които са въдворявани в „Белене”, свещениците от различните християнски деноминации, въдворени в лагера, опитите за бягство от концлагера и поетичното и художественото творчество на лагеристите.
Коментари