300 шивачи в Благоевград без работа и обезщетения
Областната инспекция по труда в Благоевград е сезирана за нарушени права на 300 работници от затварящия завод за волани в града.
Дружеството е влязло в ликвидация, а работниците, които са от Благоевград, Симитли и Рила, са отчаяни, че остават на улицата без финансови обезщетения.
Последният им разговор с ръководството на фалиралото дружество е бил преди ден. Казали, че вероятно на 5 февруари ще получат документи за освобождаването им, но без да конкретизират по какъв текст от трудовото законодателство, коментира един от адвокатите на работниците.
От фирмата "АЛС-България", представлявана от Шон Бош, даже предложили на работниците да преминат на работа в друго дружество с аналогичен предмет на дейност, която ще се развива в същата сграда на затвореното предприятие.
Голяма част от тях обаче не са съгласни с предлаганите условия на труд и заплащане в новата фирма. Казват, че им предлагат заплата от 560 лева.
Работниците настояват след фалита на сегашният им работодател да бъдат изпратени на борсата и да получат полагащото им се обезщетение.
Днес част от работниците обявиха, че подготвят масов протест следващата седмица.
Както вече информирахме, канадската компания чрез дружеството си в България - "АЛС", закрива третия си завод, базиран в Благоевград, след първите два в Ихтиман и Мусачево край София. В новата локация - Благоевград, компанията добави производство на кожени калъфи за волани към листата си и планираше да оборудва още едно помещение за тапицерии за седалки. "АЛС" не успя да намери достатъчно хора. От компанията често са посочвали като проблем и това, че около 10 процента от работниците не идват редовно на работа.
Коментари