Димитър Димитров дари кола на лекарка
IT специалистът Димитър Димитров дари личния си автомобил на лекарка, принудена да води детето си на градина, далече от дома и работното място. Преди дни той обяви в социалната мрежа, че дава колата си на медик от първа линия с коронавируса, който отговори защо е останал в Балгария. Доктор Иванова от "Пирогов" била номинирана от свои колеги. Тя самата не знаела за обявената награда от кюстендилеца, който има компания за хостинг услуги и редовно прави подобни човешки жестове. Преди месеци Димитров дари тонове картофи, отгледани в стопанството му в кюстендилското село Еремия. Даряваше и кислородни концентратори.
"Дадох автомобила точно на такъв лекар - номиниран. Взех това решение още преди да попитам доктор Иванова защо е останала в България. Доктор Иванова е анестезиолог и служи в реанимацията на “Пирогов”. Дори и да знаеше за моята инициатива, тя не би ми писала. Защото в сегашната ситуация тя работи много и няма време за Фейсбук. А след работа тича вкъщи и отделя цялото време на сина си. Посветила се е изцяло на призванието да лекува хората. Съпругът й я е намерил на операционната маса – трябвало е да бъде подложен на анестезия, а когато година след това тя е казала „да“, е била съвсем наясно, че не могат да имат свое биологично дете. Но това не им попречило скоро след това да се срещнат с едно прекрасно момченце. И не разбира защо за останалите хора е толкова важно да предадат непременно своите гени, при условие че има толкова много деца в търсене на семейство. Защо едни хора трябва да се подлагат на ин витро в продължение на години, когато мечтата им за дете може да се сбъдне веднага. Едва ли има някой, който не е схванал защо доктор Иванова спечели този импровизиран конкурс", разказа кюстендилският бизнесмен димитър Димитров.
"Наградата ми е старият 15-годишен автомобил, на който бях трети собственик. Преди година, когато обявих, че раздавам картофи, пред къщата ми на село заприиждаха нови и скъпи автомобили. С изненада гледах как едни хора пълнят багажниците, след което започват да редят прашните чували с картофи по седалките на тригодишни джипове. Гледах и си припомнях, че служебният ми автомобил е на 13 години, а личният – на 14. По същото време разбрах, че един от длъжниците ми, млад човек, на когото съм дал назаем 94 000 лева за стартиране на бизнес и не е върнал нито левче, за което е осъден, се е сдобил с нов джип „Ауди“", разкри Димитров.
"Писаха ми десетки здравни работници – санитари, медицински сестри, доктори, фармацевти. Фармацевтите са се почувствали пренебрегнати, защото съм пропуснал да ги назова. Тяхната работа се е увеличила многократно и са принудени да обслужват фибрилни и кашлящи хора, както и да ги консултират при всяко претоварване на здравната система. А заради споделяне на истини председателят на съюза на фармацевтите ядоса самодържеца Борисов и беше репресиран. Докторите започваха есетата си с уточнението, че не искат автомобила, но са поласкани, че за пръв път някой иска да знае защо са останали в България. А те са останали в България, защото са родени тук, близките и приятелите им са тук, обичат родината си и искат българите да са здрави и да не умират. Само доктори, които живеят в малки населени места, споделят, че ако получат автомобила, ще могат да достигат и до тези пациенти, които към днешна дата не могат да разчитат на медицинска помощ заради окаяните, а на места липсващи, пътища на постбокойборисова България", коментира Димитров.
Той разказа накратно проблемите на д-р Иванова.
"Системата за разпределение на местата в детските градини е решила, че детенцето на доктор Иванова ще получи минимален брой точки и никакъв шанс да посещава близката детска градина заради... липса на уседналост – не е живяло на адреса достатъчно дълго. Затова доктор Иванова трябва да кара детенцето на детска градина в друго населено място. Нека така наречените държавници да отделят десет минути за медитация и да се поставят мислено на мястото на тези хора. Да си представят как работят на две места по 16-20 часа на ден, за да си докарат 1500 лева доход. Да си представят, че живеят така 10 – 20 – 30 години, без почивки и отпуски. Да си представят тази работа детайлно – подлоги, катетри, кръв, изпражнения, стенещи пациенти, смърт, миризма на урина и формалдехид, примесена с усещане за висок вирусен товар във въздуха... Достатъчно. Намерете пари и дайте на тези хора това, което заслужават. Държавата България им дължи и компенсации със задна дата за нехуманното си отношение към тях в продължение на 30 години", категоричен е Димитър Димитров.
Коментари