Кредитни длъжници остават без имущество
54 процента от българите, теглили кредити, са изпаднали в неплатежоспособност, съобщиха от Асоциацията за защита на потребителите.
Само за последните месеци техният брой е нараснал с 8 на сто.
През месец септември тази година ипотечните заеми за първи път са надхвърлили 10 милиарда лева.
От асоциацията допълват, че некоректните платци са дадени на колекторни фирми, които събират принудително.
Най-сериозен обаче е рискът при ипотечните кредити. За да покрият 100 процента от новозакупеното си жилище, много хора теглят жилищен и потребителски заем едновременно. В момента в София средният потребителски кредит е 17 000 лева, а в по-малките градове – между 9000 и 12 000 лева.
Най-бързо расте броят на хората, които задлъжняват заради различни телекомуникационни продукти - телефони, таблети. Техният брой сред исканията за просрочени задължения е скочил 2.5 пъти - до 15 на сто на фона на 6 на сто година по-рано.
Потребителите попадат в редица капани, които правят трудно обслужването на кредитите им. Те са свързани най-вече с прекалено големите размери на взиманите заеми и с прибягването до бързи кредити. До трудности с плащането в срок все повече се стига и при покриване на вноските по кредитната ни карта. Ниските лихви подвеждат хората и замъгляват преценката на потребителите дали ще могат да плащат вноските си в бъдеще. Прогнозата за вдигане на лихвените нива би могло да постави много от тях в невъзможност да покрият задълженията си занапред, посочиха от АЗП.
Коментари