КЗК: Не бездействаме за цените на горивата и не сме калинки
Комисията по конкуренцията се обиди, че я наричат безполезна за обществото и пълна с "калинки". Публикуваха становище във връзка с изразени в медиите изопачени твърдения за бездействие на КЗК за решаване на проблема със завишените цени на горивата.
"Наименованията калинки и други подобни не само са безпочвени - в комисията е натрупан изключително професионален експертен опит, но и са изразени от лица, които умишлено представят в публичното пространство неправилно функциите и капацитета на Комисията", сочат в позицията.
От КЗК твърдят, че се прави всичко, което законът позволява, за да защити свободната конкуренция. Основната й работа е да извършва мониторинг на сектора и да отправя препоръки към компетентните органи за предприемане на мерки срещу непазарно поведение на фирмите.
В момента темата за скъпите дизел, бензин и автогаз е буквално взривопасна, защото цените са рекордни и не спират да растат, а преди дни от бранша прогнозираха ново поскъпване по Великден. Дизеловото гориво вече масово е над 3 лева за литър, а както е тръгнало, скоро и бензинът ще прехвърли тази психологическа граница. Не само недоволни шофьори и автотранспортни фирми, но и политици все по-често коментират, че у нас пазарът се командва от спекуланти и картели. Упреците за свръхпечалби са и срещу бензиностанциите, и срещу търговците, и срещу рафинерията на "ЛУКойл" в Бургас, която преработва руски нефт Уралс, а той в момента се продава с огромни отстъпки заради санкциите, анализира sega.bg. КЗК посочва, че през ноември 2021 г. е започнала проучване на ценовата политика на едро на „Лукойл България“ ЕООД във връзка с твърдения на „ОМВ България“, че компанията злоупотребява със своето господстващо положение.
От КЗК припомниха, че през месец март е започнала производство по съмнения за картел между „Сакса“ ООД и „Инса Ойл“ ЕООД, като е изискала данни от над 30 дружества, занимаващи се с внос и продажби на с горива. Картелите са трудно доказуеми нарушения, обяснява КЗК, като изтъква, че е призовала всички граждани и институции да съдействат, като подават сигнали и данни за потенциални нарушения.
"Подобна ситуация се наблюдава и в другите европейски държави, като в единици от тях са образувани производства и за момента единствено се наблюдава", оправдава се КЗК в позицията си до медиите. И предупреждава, че не е хубаво да се правят публични изявления за бъдещи увеличения на цени, защото това можело да докара "проблеми със спазването на правилата за конкуренция и допълнително повишаване на напрежението". От регулатора посочват, че "установените проблеми на пазара на горива изискват задълбочен анализ", който не може да се претупа набързо. Твърдят, че са предприели "всички възможни действия, чрез които да се установи действителната ситуация на пазара и да се набележат мерки за преодоляване на високия ръст в цените на горивата през последните седмици".
Коментари