Поклон, Апостоле!

18/02/2024 11:06 0 Коментирай
Снимка Фейсбук Снимка: Фейсбук

Навършиха се 151 години от обесването на Левски. Васил Иванов Кунчев остава безсмъртен в съзнанието на българите. Героичното дело за свобода сплотява малки и големи родолюбци на този ден. Възспоменателни церемонии има в Пиринско. В Разложко приживе Васил Левски е създавал комитет и се е укривал от турските потерии.

Днес в Благоевград има факелно шествие за Апостола. Първи пред паметника му на булевард "Васил Левски" се поклониха учениците от Пето СУ, които цяла седмица изнасяха пред по-малките уроци по родолюбе. Ритуалът в областния център е от 18.00 часа. Участват военни от благоевградското формирование, граждани и патриотични организации. Пред Левски се покланят в Симитли, Кресна, Сандански, разлог, Петрич, Банско и в други населени места в региона.

На 19 февруари от 11.30 часа в Детски отдел на Регионална библиотека „Димитър Талев“ в Благоевград ученици ще рисуват, ще участват във викторина и ще се запознаят с презентация на тема „Васил Левски – вчера, днес и утре“. От 14.00 часа в същия ден в Конферентната зала на Регионален исторически музей ще се проведе и музеен урок за Васил Левски. Отново на 19 февруари, от 16.30 часа пред бюст паметника на героя, с рецитал и полагане на цветя деца от Детско студио „Публични изяви“ към ЦЛТРДБ и ДГ „Здравец“ ще отдадат почит на Апостола.

На 21 февруари в зала „Изкуство“ на Регионална библиотека „Димитър Талев“ от 17.00 часа ще се проведат лекции за живота и делото на Васил Левски и за Балканската война, представени от Димитър Гилев и Стефан Стефанов.

Апостола на свободата е участник в Първа българска легия (1861-1862), където заради храбростта и ловкостта си е наречен Левски. Учител във Войнягово, Карловско, и в с. Ени кьой, Тулчанско (1864-1867). През 1867 г. се прехвърля в Румъния, за да се включи в подготвяните за преминаване в България въоръжени чети. Включва се във формирането на Втора българска легия (1867-1868).

Апостола осъществява две обиколки в България - първата от 11 декември 1868 г. до 24 февруари 1869 г. и втората - от 1 май до 26 август 1869 г., по време на които изгражда първите революционни комитети в България - в Ловеч, Плевен, Карлово и Сопот. През есента на 1869 г. участва в създаването на Българския революционен централен комитет (БРЦК) в Букурещ, Румъния. На 27 май 1870 г. отново се връща в България и изгражда Вътрешната революционна организация (ВРО) в страната. На Общо събрание на БРЦК в Букурещ (29 април - 4 май 1872) е утвърден за "главен апостол на цяла България, Тракия и Македония", след което напуска Букурещ и продължава апостолската си дейност в българските земи.

На 27 декември (ст. ст.) 1872 г. е заловен от турските власти в Къкринското ханче. От 5 до 10 януари (ст. ст.) 1873 г. е разпитван от Специална следствена комисия, която на 14 януари (ст. ст.) изготвя заключителния протокол, с който предлага да бъде осъден на смърт. На 22 януари ст. ст. със султанска заповед на Абдул Азис смъртната му присъда е потвърдена. На 6 февруари ст. ст. (18 февруари н. ст.) 1873 г. е обесен в покрайнините на София от турските власти. По традиция всяка година на 19 февруари се отбелязва годишнината от смъртта му, когато в цялата страна се организират тържествени чествания.

 

Напиши коментар

Коментари

  1. Няма добавени коментари!

Социално

новини благоевград facebook